Netanyahu’dan AB’ye İran çağrısı: Neredesiniz?

170

İsrail Başbakanı, Almanya, Fransa ve İngiltere yönetimlerine seslenerek, İran’la imzalanan anlaşmayı hatırlattı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine nükleer anlaşmada taahhüt ettiği uranyum zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğini duyuran İran’a karşı yeni yaptırımlar uygulama çağrısı yaptı. Netanyahu, “Almanya, Fransa ve İngiltere yönetimindeki arkadaşlara seslenmek istiyorum. Bu anlaşmayı siz imzaladınız ve İran bu adımları atarsa ciddi yaptırımlar uygulanacağını söylediniz. Bu Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararıydı. Neredesiniz?” dedi.

Netanyahu, haftalık olağan kabine toplantısında konuşurken, İran’ın 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın şartlarına uymayacağını açıklamasının tehlikeli bir adım olduğunu ifade etti.

İran’ın atom bombası yapmayı hedeflediğini iddia eden İsrail Başbakanı, “Uranyumun zenginleştirilmesi tek bir nedenle yapılır. O da atom bombası yapmak için.” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin nükleer anlaşmada taahhüt ettiği uranyum zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğini belirtmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, 8 Mayıs günü yaptığı açıklamayla, nükleer anlaşma kapsamında uranyumu yüzde 3,67 zenginleştirmeyle yükümlü olduklarını ancak 60 gün sonunda nükleer anlaşmada kalan Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın İran’ın anlaşmadan kaynaklı menfaatlerini yerine getirmemeleri durumunda söz konusu yükümlülüğün sona erdireceğini duyurmuştu.

https://www.independentturkish.com/node/48981/d%C3%BCnya/netanyahudan-abye-iran-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1-neredesiniz