Srebrenitsa Anneleri’nden Avrupa’ya çağrı

165

Srebrenitsa Anneleri 11 Temmuz’un Avrupa’da “Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü” ilan edilmesi için Strasbourg’da Avrupa Konseyi’ne resmen başvuru yaptı. Talebe Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nden destek geldi.

Srebrenitsa katliamı sırasında yakınlarını kaybeden anneler adına Strasbourg’da Avrupa Konseyi’ni ziyaret eden Munira Subasiç ve Kada Hotiç, 11 Temmuz’un gelecek yıldan itibaren kurum olarak Avrupa Konseyi ve Avrupa ülkeleri tarafından “Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü” ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Daha sonra Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı tarafından “soykırım” olarak tanımlanacak katliamlar 11 Temmuz 1995 tarihinde başlamış ve 5 gün sürmüştü. Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar bu süre içinde, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu en az 8 bin 372 Müslüman Boşnağı katletmişti.

Srebrenitsa Anneleri 11 Temmuz’un anma günü ilan edilmesi talebini Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’a iletti. Avrupa Konseyi’nin talebi nasıl değerlendireceği henüz bilinmiyor. Ancak Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic Srebrenitsa Anneleri’nin talebini desteklediğini bildirdi.

İnsan Hakları Komiseri’nden destek

Mijatovic, Avrupa Konseyi binasındaki “Srebrenitsa Anneleri’nin Adalet İçin Uzun Soluklu Mücadelesi” temalı fotoğraf sergisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Avrupa ve dünyada birçok kişinin Srebrenitsa soykırımından bihaber olduğunu, hatta inkâr ettiğini” belirtip, bu durumun “soykırım kurbanlarına hakaret ve barış ve barışma için tehdit olduğunu” söyledi.

Mijatovic, “Anneler olarak 11 Temmuz’un Srebrenitsa Soykırımı’nı Resmen Anma Günü ilan edilmesi için Avrupa Konseyi’ne çağrıda bulunuyorsunuz. Bu çağrınızda sizlerin yanındayım. Uluslararası toplum yıllar boyu görmezden geldi. Saf tutma ve nefret tohumlarını adalet tohumlarıyla değiştirmek için sizlerle birlikte yürüme zamanıdır” şeklinde konuştu.

“Sorunu Avrupa yarattı”
Srebrenitsa Anneleri, Avrupa Konseyi’nden, “soykırımı” inkârın yasaklanmasına dair bir karar almasını da istedi. Srebrenitsa’da yaşananları inkâr edenleri cezalandıracak somut bir karar alınması için Avrupa Konseyi’ni göreve çağırdıklarını söyleyen Munira Subasiç, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Sorunun temelinde Avrupa var. Sorunu yaratan Avrupa’dır. Bu nedenle çözümünde bize yardım etmek de Avrupa’nın vicdani görevidir” ifadelerini kullandı.

https://www.dw.com/tr/srebrenitsa-annelerinden-avrupaya-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1/a-49383735