Türkiye, AB dönem başkanlığını devralan Finlandiya’dan sürecin canlandırılmasını bekleniyor

171

Finlandiya Avrupa Birliği dönem başkanlığını 6 aylığına Romanya’dan resmen devraldı. Bu görevi 31 Aralık tarihine kadar üçüncü defa üstlenecek olan Finlandiya’yı yoğun bir süreç bekliyor. Yeni kurulan Finlandiya hükümetinin öncelikleri arasında iklim değişikliği ile mücadele, Brexit ve 2021-2027 yıllarını kapsayacak olan Avrupa Birliği bütçesi bulunuyor.

Avrupa Birliği’nin dünya genelinde iklim değişikliği ile mücadeleye öncülük etmesini isteyen Finlandiya Başbakanı Antti Rinne’nin sloganı “Sürdürülebilir Avrupa – Sürdürülebilir gelecek”.

56 yaşındaki eski sendikacı Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinin 2050’ye kadar karbon salımını sıfır seviyesine indirmesini ümit ediyor.

Finlandiya’nın, aşırı sağ partilerin oylarını artırdığı Avrupa’da demokrasi, AB’nin ortak değerleri ve hukukun üstünlüğüne vurgu yapan politikalara odaklanması bekleniyor.

Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması beklentiler arasında
Finlandiya’nın dönem başkanlığı Türkiye’nin 1999’da yapılan Helsinki Zirvesi’nde AB adayı ilan edilişinin 20. yıl dönümüne denk geliyor. Türkiye – AB ilişkilerinin bu 6 aylık süre zarfında canlandırılmasına yönelik beklentiler yüksek.

Türkiye, Romanya dönem başkanlığında üst düzey Türkiye-AB Zirvesi düzenlenmesini istemiş ancak bu talep yerine getirilmemişti. İki taraf arasında zirve yerine daha düşük seviyede bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Türkiye’nin temel hak ve hürriyetler konusunda birlikten giderek uzaklaştığını belirten Brüksel, Ankara’nın Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönündeki isteğini görmezden geliyor.

Altı aylık süreler ile AB dönem başkanlığını dönüşümlü olarak üstlenen ülkeler AB için öncelikli konuların belirlenmesini sağlıyor.

https://tr.euronews.com/2019/07/01/turkiye-ab-donem-baskanligini-devralan-finlandiya-dan-surecin-canlandirilmasini-bekleniyor