Tsipras: Türkiye yalnızdır, Avrupa ve ABD ile sorunları vardır.AB Konseyi Türkiye’ye net ve kesin bir mesaj gönderdi

159

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, AB Konseyi’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  faaliyetleriyle ilgili kararlarından memnuniyet duyduğunu, bu kararların Türkiye’ye net, kesin ve değişmez bir mesaj olduğunu vurguladı.

CNN Yunanistan’a bir demeç veren Tsipras, AB kararlarının Avrupa’nın duruşunda bir yenilik olduğunu, ilk kez AB Konseyi’nin Türkiye’ye karşı somut hedefli tedbirler benimsediğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı, Avrupa Konseyi kararlarının Yunanistan’ın ve Kıbrıs’ın bölgede çoklu ittifaklarla diplomatik duruşunu güçlendirmeye yönelik sistematik çabalarının, Türkiye’yle fikir ayrılıklarının ikili değil, AB-Türkiye ilişkilerini ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayan çalışmalarının sonucu olduğuna dikkat çekti.

Ege Denizi’nde herhangi bir “kaza”nın, Türkiye’nin herhangi bir ‘kaza’ yaratma girişiminin göz ardı edilemeyeceğine işaret eden Tsipras, böyle bir girişimin bölgedeki durumu kötüleştireceğini kaydetti.

“Türkiye yalnızdır, Avrupa ve ABD ile sorunları vardır, Doğu’ya mı Batı’ya mı döneceğine karar vereceği bir çıkmazdadır” şeklinde konuşan Başbakan, Fransa’nın bölgeye devriye gemileri gönderme olasılığıyla ilgili olarak da, Fransa ve ayrıca Avrupa’nın diğer üye ülkeleri ve ABD’nin bölgede stratejik çıkarları olduğunu, bunların doğal kaynakların araştırılıp kullanılmasına yönelik enerji planlarıyla ilgili olduğunu, Total da içinde olduğu için Fransa’nın Türkiye’nin bu enerji planlarını bozmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

Kıbrıs sorunu konusunda da Alexis Tsipras, Yunanistan’ın Türkiye ile bir diyaloğu teşvik ettiğini, kuvvetlerinin geri çekilmesi, çağdışı kalmış garantilerin kaldırılmasının Kıbrıs sorununa çözümün gerekli önkoşulları olduğunu bildirdi.

Yunanistan’ın dış politikasının ülkenin uluslararası durumunun güçlendirilmesi esasında olduğuna işaret eden ve ‘Ege’de ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nde egemenlik haklarıyla ilgili geri adım atmayacağız” dedi.

Tsipras, Türkiye’nin Kastellorizo adası çevresindeki bölgeye sondaj gemileri gönderme olasılığıyla ilgili soruya yanıtında, Yunanistan’ın işini bilen Silahlı Güçleri olduğunu Türkiye’nin söz konusu bölgeye yaklaşmasına asla izin vermeyeceğini söyledi: “Yunanistan egemen bir ülkedir ve egemenlik haklarını savunmada gerekli her türlü imkânı bulunmaktadır” dedi.

Kha