Anastasiades:AB’nin Türkiye kararına evrensel destek var

151

Rum lider Nicos Anastasiades, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) Türkiye’nin  faaliyetleriyle ilgili AB Konseyi’nin kabul ettiği kararlarına evrensel destek olduğunu belirtti.

“Hiçbir ülke muhalefet etmedi, evrensel destek oldu” şeklinde konuşan  Anastasiades, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Dış Eylem Servisi tarafından önerilen tedbir ve tavsiyelere en kısa zamanda karar verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Herhangi bir olay olmasını beklemediğini, ancak bazı ülkelerin ne yapacağının önceden bilinmediğini, Türkiye’nin tutumunun görmezden gelinemeyeceğini, Ankara’ya yönelik tedbirlerin kendi içinde bir amaç olmadığını kaydeden Anastasiades, “Bizim Türkiye’ye mesajımız, Avrupa arzuları/istekleri devam ediyorsa AB ilke ve değerlerine uymaları gerekmektedir” dedi.

Hidrokarbon araştırma faaliyetleri ve Türkiye’nin doğal kaynakları yönetmek için bir ortak komisyon oluşturmaya yönelik girişimi konusunda da Nicos Anastasiades, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Türk toplumunu esas alarak Norveç modeli çizgisinde bir Yatırım Fonu oluşturduğunu bildirdi.

Avrupa liderleri Kıbrıs’taki durumu görüşürken Türkiye’nin ikinci bir sondaj gemisi ‘Yavuz’u göndererek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’inde kışkırtmalarına devam ettiğini anımsatan  Anastasiades, amacın uluslararası düzeni sağlamak, Kıbrıs sorununa yapıcı bir çözüm diyaloğu başlamasına izin verecek gerekli koşulları yaratmak olduğunu vurguladı.

Nicos Anastasiades, Türkiye’nin  faaliyetinin yararına olmadığını idrak edeceğini umut ettiğini belirtti.