Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Dünya barışı tehlikede

131

İran’daki temaslarında somut bir ilerleme sağlamayan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, nükleer silahların dünya barışı için bir tehlike olduğuna dikkat çekti. ABD ise İran’ın tehditlerini geri çevirdi.

İran ile nükleer anlaşmayı kurtarmak için Tahran’da temaslarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda gösterilen çabaların krize girdiğini söyledi. Maas “Bu dünya barışı için bir tehlike. Bu olumsuz eğilime karşı koymamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Maas, İsveç’in başkenti Stockholm’de Salı günü yapılacak 18 ülkenin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu. Nükleer silaha sahip ülkelerin silahsızlanma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmek için çaba göstermeleri gerektiğine işaret eden Maas, “Aynı zamanda başka ülkelerin nükleer silahlara sahip olmasını engellememiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya nükleer silahı bulunmayan Arjantin, Etiyopya, Finlandiya, Endonezya, Japonya, Ürdün, Kanada, Kazakistan, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, İspanya ve Güney Kore’nin dışişleri bakanları katılıyor. Toplantıda somut kararlar alınması beklenmiyor.

https://www.dw.com/tr/maas-d%C3%BCnya-bar%C4%B1%C5%9F%C4%B1-tehlikede/a-49135463