ABD Kongresi Dışişleri Komitesi Başkanı Engel: ABD, Rusya’nın kötü niyetli entrikalarına karşı özlü değerleri paylaşacak dostlar arıyor

169

ABD Kongresi Dışişleri Komitesi Başkanı Eliot Engel, Rusya’nın kötü niyetli entrikalarına karşı ülkesinin, demokrasi ve tabii ki buradaki durum gibi özlü değerleri paylaşacak dostlar aradığını belirtti.

Pazartesi günü Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades tarafından kabul edilen Engel, gazetecilerin sorularını yanıtladı; Kıbrıs’ın enerji haklarının heyecan verici olduğunu, yeni bir başlangıç olduğunu söyledi ve ‘Sanıyorum Rusya’daki Sayın Putin bu durumu kontrol edemez, etmemelidir” dedi.

Eliot Engel, Kıbrıs – ABD ilişkilerinin daha da artırılmasını destekleyeceğini bildirdi; bu ilişkiyi artırmaya Kıbrıs’a karşı silah ambargosunun da dâhil olmayacağı sorusuna, “Görüşmeler olacak, tartışmalar olacak sanıyorum ilerleme sağlanacak” dedi.

Engel, “Artık 1970’lerde değiliz. Her soruna taze bir bakışla bakmalıyız. Ben öyle yapıyorum. Ve yine sanıyorum ki iki ülkeyi her zamankinden daha yakına getirebilme fırsatımız vardır ve ben bunun bir parçası olmak istiyorum. Bu her iki ülke için de önemlidir” şeklinde konuştu.

ABD Kongresi’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini nasıl gördüğü sorusunu yanıtlayan Eliot Engel şöyle konuştu:

“Daha olumluyum. Cumhurbaşkanıyla Kıbrıs ve ABD arasındaki ilişkileri görmüştüm. Her ikimiz de her şeyin olumlu yönde ilerlediğinde hemfikiriz. Şimdi ülkelerimiz arasında eşsiz ilişkilerimiz daha da yakınlaştırma fırsatımız vardır ve ben elimden geleni yapmak istiyorum.”

“Ben her zaman Kıbrıs’ın destekçisiyim. Açıkçası ben her zaman Dışişleri Komitesi’ndeyim ve şimdi Başkan olarak Kıbrıs-ABD ilişkilerini artırmaya devam edecek her şeyi yapmak istiyorum.”

ABD’nin Doğu Akdeniz’de ilgili görüşünün nasıl değiştiği sorusunu yanıtlayan Engel, Rusya’nın kötü niyetli entrikalarına karşı ülkesinin demokrasi ve tabii ki buradaki durum gibi özlü değerleri paylaşacak dostlar aradığını ifade etti.

Eliot Engel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her zaman halledilmesi gereken sorunlar vardır. Bir tarafta yüz bir tarafta sıfır değil. Ama sanıyorum ABD ve Kıbrıs çok çok hedefler paylaşıyor, birçok demokrasi hedefi. Kıbrıs’la çalışma umudu beni heyecanlandırıyor. Müttefikimiz İsrail’in de Kıbrıs’la çalışıyor olması da beni heyecanlandırıyor.”

“Barış ve işbirliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Bu ülkenin enerji hakları heyecan vericidir, yeni bir başlangıçtır ve sanıyorum Sayın Putin Rusya’da bu durumu kontrol edemez, etmemelidir.”

————————-

Lefkoşa ABD Kongre üyesi Eliot Engel’in tutumundan memnun

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Lefkoşa’nın, ABD Dışişleri Komitesi Başkanı Demokrat Parti Kongre üyesi Eliot Engel’in Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının korunması ve Kıbrıs- ABD ilişkileri ile ilgili tutumundan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kıbrıs’ta temaslarda bulunmakta olan Eliot Engel, pazartesi günü Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Sözcü, Anastasiades – Engel görüşmesinde bölgenin yararı için ve bölgede istikrarın sağlanması amacıyla bölge ülkeleri arasında bir işbirliğinin olmasının önemine işaret edildiğini belirtti.

Sözcü, görüşme sırasında ayrıca, ABD hükümetinin Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmayı amaçlayan yasa tasarısı ve ekonomi ile diğer alanlar üzerindeki ikili ilişkilerin ele alındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Eliot Engel arasında yapılan görüşmeyi “verimli” olarak niteleyen Sözcü, görüşme sırasında Kıbrıs ve ABD arasındaki geliştirilmiş ilişkilerin de gündeme geldiğini belirtti.

Sözcü, Engel’in yıllar boyunca Kıbrıs’ı çok iyi tanıdığını, şu an Türkiye tarafından sorgulanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkını ve hakkı uygulamasını desteklediğini vurguladı.

Rusya’nın bölgede izlediği politika ile ilgili ABD Kongre üyesi Engel’in yaptığı açıklaması, Cumhurbaşkanı Anastasiades ile görüşmesinde gündeme gelip gelmediğiyle ilgili bir soruya Sözcü, görüşme sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin İsrail, Mısır dâhil komşu ülkelerle olan diplomatik ilişkilerinin ve Kıbrıs ile Yunanistan’ın bölgedeki faaliyetlerinin ele alındığını belirterek ABD’nin söz konusu faaliyetleri bölge için istikrar sağlanmasında önemli bir faktör olarak gördüğü yanıtını verdi.

Kha