Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Özersay: Federal çözüm gerçekçi değil, masada iki devletli işbirliği modelleri olacak

191

Kuzey Kıbrıs’ta yeni hükümetin kurulmasının hemen ardından Sputnik’e röportaj veren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay “Kıbrıs’ta federal çözümün artık gerçekçi bir zemini yok. Bundan sonra masada, iki devletin, illa birbirini tanımasına gerek olmadan işbirliğine gideceği modeller olacak” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs’ta 15 ay süren koalisyon hükümeti bozulmasının ardından, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından onaylandı. Söz konusu hükümet değişimi, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arayışları ekseninde hızla tırmanan gerilim ve çekişmeyle eş zamanlı olması itibariyle önemli. Zira, 2008 yılında İsrail’in Doğu Akdeniz’de milyarlarca metreküp doğalgaz bulduğunu ilan etmesi ve 2010’da Rum yönetimiyle birlikte Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması imzalamasıyla başlayan bu kriz, bugün içinden çıkılması zor bir hal aldı. 2003-2007 yılları arasında İsrail’in ardından Mısır ve Lübnan’la da MEB anlaşması imzalayan Güney Kıbrıs, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın tüm itirazlarına 2011’de petrol ve doğalgaz aramalarına başladı. Bunun üzerine Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Kıta Sahanlığı Anlaşması’na imza atsa da, bugün Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın karşısında Güney Kıbrıs’ın yanı sıra, İsrail, Mısır, Lübnan, Türkiye’ye ekonomik yaptırım çağrısı yapan Yunanistan, Güney Kıbrıs’ı silahlandırmayı gündemine alan ABD ve Güney Kıbrıs’la adadaki bir deniz üssünün kullanımında anlaşan Fransa bulunuyor.

https://tr.sputniknews.com/dogu_akdeniz/201905241039150158-kuzey-kibris-disisleri-bakani-ozersay-federal-cozum-gercekci-degil-masada-iki-devletli-isbirligi/