Rum Sözcü: Birleşik Krallığın Kıbrıs’ın egemenliği konusunda dikkatli olması için özel nedenleri var

149

Mauritius’daki İngiliz üsleri konusunda BM kararlarını Kıbrıs Cumhuriyeti’nin nasıl değerlendireceğine açıklık getirmesi istenilen Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın da belirttiği gibi, Birleşik Krallığın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliği konusundaki pozisyonlarında dikkatli olması için özel nedenleri ve çıkarları olduğunu söyledi.

Genel Kurulun ilgili kararlarının Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesiyle (MEB) ilgili istişarelerle bağlanıp bağlanamayacağı sorusuna netlik getirmesi istenilen Prodromou, “Britanya ile görüşmeler Cumhurbaşkanı’nın belirttiği temelde yapılmaktadır. Yani, Britanya’nın Kıbrıs’ın egemenliği konusunda dikkatli olası için nedenler ve çıkarlar var. Cumhurbaşkanı bunu net olarak ortaya koydu” dedi.

Chagos Takımadaları hakkında alınan kararları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ne denli değerlendireceği sorusuna Sözcü, Uluslararası Mahkemenin kararından sonra bu aşamada böyle bir konunun ortaya çıkmasının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin seçeneği olmadığı yönünde Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanının çok net olduğunu vurguladı.

“Buna rağmen, Cumhurbaşkanı’nın da açıkladığı gibi bugünlerde Britanya’nın Türk eylemleriyle ilgili pozisyonu konusunda Britanya Hükümetiyle istişareler yapılıyor. Bu açık bir tartışmadır, Cumhurbaşkanı Başbakan May’e bir mektup gönderdi ve istişareler devam ediyor”.

Sözcü Britanya’nın pozisyonunda bir değişiklik gözetlendiğini ve Dışişleri Bakanının Britanya’dan uluslararası hukuk ve 20’lerin pozisyonuna uygun olarak hareket etmesini beklediğini açıkladığını söyledi.

Sözcü Hükümetin pozisyonunun Kıbrıs Cumhuriyeti ile Britanya arasındaki istişarelerin devam etmesi gerektiği yönünde olduğunu açıkladı.

MEB konusunda diplomatik eylemler devam ediyor
——————————————
Türkiye’nin Kıbrıs MEB’inde sondaj çalışmalarını ilerletip ilerletmediği konusunda bilgiler olup olmadığı ve oluşturulan diplomasinin bir sonraki AB Konseyi arifesinde görüntüyü değiştiriyor mu sorusuna Sözcü “ne yazık ki Türkiye’nin ihlalleri ve eylemleri devam ediyor” yanıtı verdi.

Aynı zamanda, daha başka diplomatik ve yasal işlemlerin de ilerletildiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin yasa dışı eylemlerine karşı kendini ve Kıbrıslıların çıkarlarını korumak için mevcut olanakları değerlendirdiğini söyledi.

Bu arada bir sonraki AB Konseyine kadar diplomasiye zaman tanındığını ve diplomatik eylemlerin devam ettiğini ve daha önceden önleyici tedbirler alındığını vurguladı.
Diplomasinin Kıbrıs’ın AB’deki ortakları düzeyinde devam ettiğini çünkü gerek geçen yılki pozisyonlar gerekse son dönemde yenilenen pozisyonlar konusunda AB Konseyi ve Avrupa Komisyonundan net bir desek olduğunu ve tabii ki, eğer Türkiye bu tavrını devam ettirirse daha fazla önleyici tedbirler için olanakların araştırılacağını söyledi.

Bir sonraki olağan AB Konseyi’nin bir sonraki adımların tartışılması için bir fırsat doğuracağını, bunun gerek Romanya’da düzenlenen Gayrı resmi Avrupa Konseyi toplantısında gerekse 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ve Avrupa’nın geleceği ve Avrupa seçimlerinin ele alınacağı Olağanüstü Avrupa Konseyinde tartışılacağını duyurdu.

“Hükümetin çabaları, dost ülkelerde ve uluslararası dost güçlerde performansları sürekli devam ediyor”.

Sözücü, Kıbrıs’ın enerji programıyla ilgili olarak enerji bakanının bugünlerde yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin  eylemlerine karşı AB adına önleyici tedbirlerin neler olabileceğini düşündüğü sorusuna Prodromou “gerek AB kurumları gerekse ortaklarımızla istişareler devam ediyor ve çok şükür ki aktif olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanında duranların sayısı az değildi. Türkiye’nin bu tutumunu sürdürmesi durumunda en uygun ve sonuç verici hareketlerin neler olacağı konusunda araştırmalar yapılıyor.

Mevduatları tıraşlamaya tabii tutulan 950 Yunanlının Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı Avrupa mahkemesine başvurduğu ve tahvil sahiplerinin de Cumhurbaşkanı ile görüşmelerinden hayal kırıklığı içinde ayrıldıkları konusunda Prodromou, mahkeme kararları olması durumunda buna daima saygı gösterildiği ve kararların uygulandığı yanıtı verdi.

Prodromou, “Daha önce de başka konularda alınan kararlar Hükümet tarafından dikkate alınmıştı. Girişimi üstlenen Hükümetin – bir önceki meclisin itirazına rağmen – konuyu yeniden gündeme getirdiğini ve Dayanışma Fonunun şu anda harekete geçirilmiş olduğunu hatırlatmak istiyorum”.

“Geriye bir sonraki adımların atılması kalıyor ve bu de Hükümete bağlı değil. Dayanışma Fonunun kurulması ve duruma göre stratejilerin belirlenmesi. Hükümet ve Cumhurbaşkanı bugün kendini ziyaret eden heyete durumu anlattı ve konuyu yakından izlemeye devam ediyor” dedi.