Birleşik Krallık Avrupa Bakanı Duncan: Egemenliği tartışmalı alanlarda hidrokarbon sondaj araştırmaları yapılmamalı

149

Birleşik Krallık Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan, egemenliği ‘tartışmalı’ olan alanlarda hidrokarbon sondaj araştırmaları yapılmaması gerektiğini söyledi.

Salı günü Avam Kamarası’nda dışişleri bakanlığına yöneltilen soruları yanıtlayan Duncan, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) sözde  ihlaline değindi.

İşçi Partisi’nin Kıbrıs kökenli Milletvekili Bambos Charalambous, bakanlardan Türkiye’nin Kıbrıs’ın karasularında petrol ve gaz sondaj çalışmalarına başlamasını kınamak ve Ankara’dan Kıbrıs’ın MEB’inden gemilerini hemen çekmesi çağrısına katılmalarını istedi.

Charalambous, bu kararın sadece barış müzakerelerinin başarıyla başlaması şansını tehlikeye atmakla kalmayıp aynı zamanda açık bir ihtilafa dönüşme tehlikesi içerdiğini kaydetti.

Sir Alan Duncan ise şöyle dedi: “Dün (önceki gün)Türkiye Büyükelçisi’yle görüştüm, kendisiyle çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın görüşünün, Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi çizgisinde olduğunu, sondaj araştırmalarının egemenliği ‘tartışmalı’ olan bölgelerde yapılmaması gerektiğini belirttim”.

Avrupa Bakanı’na daha sonra Muhafazakâr Milletvekili Theresa Villiers, Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’inde bu ihlale devam ettiği sürece iki taraf arasında uzlaşma sağlamak için müzakerelerin başlamasının imkânsız olduğunda hem fikir olup olmadığını sordu.

Sir Alan bu soruyu, “Birleşik Krallık Hükümetinin şüphesiz müzakerelerin başlaması için her türlü gerginliğin azaldığını görmek istiyor” şeklinde yanıtladı ve şöyle devam etti:

“Garantör güç olarak elimizden geleni yapıyoruz ve ben konuyla ilgili tüm tarafların bir araya geleceklerine ve bir kez daha ciddiyetle nasıl bir anlaşmaya varılacağını görüşeceklerinden çok ümitliyim.”

Charalambous’un Kıbrıs’ın bölünmesine son verecek bir çözümde ne gibi diplomatik adımlar atılacağına ilişkin sorusunu da Sir Duncan şöyle yanıtladı:
“BM’nin Kıbrıs Özel Görevlisi Bayan Jane Hall Lute ile bu yıl 8 Ocak’ta verimli bir görüşme yaptım. Görevlilerim de kendisiyle düzenli olarak temas halindedirler. Kıbrıslı iki liderin 26 Şubat’taki görüşmelerini memnunlukla karşıladım. Bu çabaları destekliyoruz. Mart’ta Başbakan Kıbrıs Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı Kıbrıs Dışişleri Bakanı Christodoulides ile Birleşik Krallığın gelecekte bir anlaşma için daha fazla destek vermesini görüştüler.”

Milletvekili Daniel Kawczynski’nin sorusunu da yanıtlayan Sir Alan Duncan, Birleşik Krallığın bir anlaşma durumunda SBA arazisinin bir kısmını vermeye hazırlandığını, bu arazinin miktarıyla ilgili kendilerinin görüşünün değişmediğini, aynı kaldığını ifade etti.

Kha