Rum Dışişleri Bakanı Christodoulides: Kıbrıs’ın AB’ye katılması tarihi bir andır

156

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2004 yılında Avrupa Birliğine katılmasını Kıbrıs için “tarihi bir an” olarak niteledi ve Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine yaklaşımına Avrupa Birliği’nin yardımı olmadan nasıl ele alınabileceğini bilmediği görüşünü ifade etti.

“Avrupa Günü” vesilesiyle perşembe günü Lefkoşa Belediyesi, Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs Ofisi ve Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilciliği tarafından organize edilen ve Lefkoşa Belediyesi’nde yer alan bir etkinlik sırasında konuşan Bakan yukarıdaki ifadeleri kullandı.
Dışişleri Bakanı, bugün “Avrupa tarihindeki en önemli gelişme ve dünya tarihindeki en önemli gelişmelerden biri” olan Avrupa Günü’nü kutluyoruz dedi.

Bakan, Kıbrıs Cumhuriyetinin AB üyeliğini 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğundan bu yana en tarihi an, en önemli gelişme olarak niteledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin geçtiğimiz yıllarda AB’nin yardımı olmadan birçok zorlukla nasıl başa çıkabileceğini de merak ettiğini belirten Dışişleri Bakanı, “örneğin Avrupa Birliği olmadan 2013 yılında yaşanan krizi nasıl ele alabilecektik; bu günlerde Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine yaklaşımını Avrupa Birliği ve AB ortaklarımız olmadan nasıl ele alabilecektik?” dedi.

Avrupa Birliği’nin Brexit, göç krizi, iklim değişikliği ve AB’nin dış sınırlarındaki tehditler dâhil karşı karşıya bulunduğu sorunlar ve zorluklara da değinen Kıbrıslı Bakan, perşembe günü Romanya’da yer alan AB gayri resmi zirvesinin önemine işaret etti.

Bakan, söz konusu zirve sırasında Avrupa Birliği’nin daha açık bir gelecek için ve karşı karşıya bulunduğu sorunlara cevap verecek olan temelleri belirleyeceğini söyledi.