Rum Hükümet Sözcüsü: “Türkiye’nin faaliyetleri aynı zamanda AB çıkarlarına da yöneliktir “

172

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB)  faaliyetlerinin aynı zamanda Avrupa Birliği’nin çıkarlarına da karşı olan faaliyetler olduğunu vurguladı.

Sözcü, Romanya’da yapılan Avrupa Halk Partisi’nin Zirvesine katılan liderlerin Türkiye’nin yasadışı eylemlerine karşı tepkisinin ne olduğu yolundaki ilgili bir soruya yukarıdaki yanıtı verdi.

Sözcü, Romanya’daki Avrupa Birliği’nin gayri resmi zirvesinden önce yapılan Avrupa Halk Partisi (AHP) Zirvesine  Nikos Anastasiades’in de katıldığını belirtti ve Anastasiades’in AHP liderlerini Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki eşi görülmemiş ihlalleri ve sondaj yapılmasıyla ilgili tehditleri hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Prodromou, Avrupa Halk Partisi liderlerinin, Türkiye’nin  eylemlerini kınadıklarını ve Türkiye’nin söz konusu faaliyetlerine son vermesi çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Sözcü, Türkiye’nin yasadışı eylemlerinin salt Kıbrıs’a karşı faaliyetler olmadığını aynı zamanda Avrupa Birliği’nin çıkarlarına yönelik faaliyetler olduğunu vurguladı.

Sözcü, Avrupa Halk Partisi’nin bölgedeki gelişmeleri yakından izleyeceğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gerekli olan desteğini vereceğini vurguladı.