Osadchiy: Rusya, UNFICYP’in görevi ile Kıbrıs müzakerelerindeki ilerleme arasındaki suni bağlantıya karşı

188

Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, ülkesinin Kıbrıs sorunundaki müzakerelerdeki ilerleme ile Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görevi arasındaki suni bağlantıya karşı olduğunu söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Büyükelçi, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ilk kez Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücünde (UNFİCYP) hizmet etmeleri için Rusya silahlı kuvvetlerinden beş kadar askeri (irtibat görevlileri, askeri gözlemciler ve görevliler) Kıbrıs’a gönderme kararı, Rusya’nın UNFICYP’in misyonuna ve önemli çalışmalarına verdiği önemi ispat ediyor” dedi.

Büyükelçi , “UNFICYP, misyonunu etkin bir şekilde icra ediyor. BM tarafından verilen yardım ve müzakerelerdeki ilerleme arasındaki suni bağlantıya karşıyız” dedi.
Rusya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy devamla, “Çözülemeyen Kıbrıs sorununun arka planına karşı, barışı koruma görevlilerinin temel parametrelerinin korunmasından yanayız. ‘Mavi Berelilerin’ istikrarı sağlama önemli rolü oynayacağından eminiz” diye vurguladı.