Christodoulides: Kıbrıs AB Doğu Ortaklık girişimini güçlü biçimde destekliyor

145

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi’nin Lüksemburg’da düzenlediği toplantıda konuşan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Kıbrıs’ın Doğu Ortaklık girişimini güçlü biçimde desteklediğini, 13 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar toplantısının AB için 10 yıl içerisinde Doğu ortaklarının başarılarını ve zayıflıklarını yansıtmada, gelecek umutları üzerinde görüş alışverişinde bulunmada iyi bir fırsat olacağını belirtti.

Dün gündemdeki konuları, Libya’da durumu ve Venezuela’daki gelişmeleri görüşen AB Dışişleri Bakanları Konseyi’ne katılan Christodoulides, yaptığı konuşmada, “Doğu Ortaklığı dostlarına bizim mesajımız açıktır: “AB ile ilişkilerinin daha da güçlenmesine bir önkoşul olarak 20 çalışmanın tam olarak uygulanması” dedi.

Bu bağlamda altı Doğu ortak ve birliği tüm üye ülkeleri arasında diplomatik ilişkiler kurulması gerektiğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı, Kıbrıs’ın AB ve Güney Komşu ülkeler arasındaki ilişkilere de büyük önem verdiğini vurguladı; bu iki yönün birlikte bölgede işbirliğini artırmada önemli bir araç olduğunu kaydetti.

Libya’daki son gelişmeler üzerinde Yüksek Temsilci Federica Mogherini’nin verdiği brifingten sonra Christodoulides yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi’ni desteklemek gerektiğine, Libya’da istikrarın ve normal koşullara dönülmesinin önemine dikkati çekti.

“Bu da Avrupa Birliği’nin ve bölgedeki ülkelerin ilgi alanına girmektedir” diyen Nikos Christodoulides, yapılacak olan AB Dışişleri Konseyi’nin bakanlar toplantısında bu konunun derinlemesine görüşülmesi gerektiğini belirtti.