Müzakereci Mavroyannis: Müzakerelere devam edilmesi Kıbrıs Rum tarafı için tek yoldur

174

Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, Kıbrıs müzakerelerine devam edilmesinin Kıbrıs Rum tarafı için tek yol olduğunu, Kıbrıs Rum tarafı için başka seçenek olmadığını belirtti.

Yer alacak olan yeni bir çabanın “gösteri için” olmaması gerektiğine işaret eden yetkili, yeni bir çabanın başarılı olması amacıyla tüm seviyede iyi hazırlanması gerektiğini söyleyerek “çünkü aksi takdirde çıkmaz resmileştirilecek” dedi.

Müzakereci Mavroyannis ve hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou Salı günü düzenlenen ortak bir basın toplantısı sırasında Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında basına bilgi verdiler.

Mavroyannis, “önemli zorluklarla karşı karşıya bulunuyoruz. Türk tarafı, engelleyici oluyor ve Kıbrıs Rum tarafı kendi iyi niyeti için ve aynı zamanda müzakerelerin yeniden başlaması ve başarılı olması için şartlar yaratan öneriler ve fikirleri için ikna etmeye devam etme durumunda bulunuyor” dedi.

Yetkili, devamla, Kıbrıs Türk tarafından “şu an çok şeyler beklemiyoruz ama müzakerelere BM çerçevesinde devam edilmesinden başka bir seçenek olmadığını kabul etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Hükümet sözcüsü ise, Nikos Anastasiades’in müzakerelerinin yeniden başlaması için yaptığı çalışmalar çerçevesinde ve prosedürün kolaylaştırılması amacıyla iyi niyetle defalarca fikirler sunduğunu söyledi.

Anastasiades’in müzakerelerinin başlaması durumunda hazır olduğunu defalarca ifade ettiğini vurgulayan sözcü, ama daima yeni talepler sunulması veya durumun değiştirilmesinin yapıcı olmadığını belirtti.

Kha