Fransa’nın 24 Nisan Kararına Ankara Ne Yanıt Verecek?

162

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5 Şubat 2019’da Fransa Ermeni Dernekleri Federasyonu CCAF’in yemeğine katılmış ve her yıl Fransa’da “soykırımın yıldönümü” olarak kabul edilen 24 Nisan gününü, ulusal anma günü ilan edeceği sözünü vermişti. Bunun ardından Fransa’nın Ruanda soykırımındaki rolünün araştırılması için bir “Tarihçiler Komisyonu” kuran Macron, bu kararından bir hafta sonra yayınladığı cumhurbaşkanı kararnamesiyle 24 Nisan’ı “ulusal yas günü” ilan etti.

Başbakan Edouard Philippe ve Macron’un çift imza ile yayınladığı kararnamede, “her yıl 24 Nisan’da Paris’te anma törenlerinin düzenlenmesi, istenmesi durumunda valiliklerin de illerde tören yapması” öngörülüyor.

Macron, CCAF’in akşam yemeğinde, bu kararı ilk kez duyurduğu konuşmasında konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da bilgilendirdiğini söylemişti. Ancak bu açıklamaya rağmen karar, Ankara’da devlet ve hükümet makamlarının sert tepkisi ile karşılaştı. Konuya ilişkin VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, harekete geçmeden önce büyükelçilik olarak gösterdikleri çabalar ve bundan sonra atılacak adımlar hakkında bilgi verdi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/fransanin-24-nisan-kararina-ankara-nasil-yanit-verecek/4872017.html