Kıbrıs Türk Yasemin Hareketi Avrupa seçimlerindeki adaylarını açıkladı

173

Kıbrıs Türk Yasemin Hareketi üyeleri, Lefkoşa’da çarşamba günü düzenledikleri basın toplantısıyla Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak adaylarını tanıttı.

Tümü Kıbrıslı Türk olan adaylar, Şener Levent, İbrahim Aziz, Oz Karahan, Leyla Hüseyin Kıralp, Zeki Beşiktepeli ve Faize Özdemirciler’den oluşuyor.

Kıbrıslı Türk yayıncı ve yazar Şener Levent, Avrupa Seçimlerine ‘aslında ne olduğunu ortaya çıkarmak’ için katıldıklarını söyledi; “Kıbrıs’ın güneyinde Avrupa Müktesebatı, kuzeyinde Ankara müktesebatının uygulandığını ifade etti.

Günlük Afrika gazetesinin yayıncısı, gazeteci Levent, “Tayyip Erdoğan’ın ve partisinin İslamfaşist diktatörlüğünde Türkiye’de insan haklarının yok olduğunu, adaletin muhalefete karşı bir kırbaca dönüştüğünü ve hapishanelerin görüşlerini ifade ettikleri için suçlu bulunanlarla dolu olduğunu anlattı.

Kıbrıs’ın, vatan için en trajik yıl olan 1974’ten beri Türkiye’nin işgali altında olduğunu belirten Şener Levent, bu işgalin siyasi bir işgal olduğunu, Türkiye’den sistematik olarak getirilen nüfusla demografik yapının değiştirildiğini ve Kıbrıslı Türklerin bir azınlık haline getirildiklerini vurguladı.

Türk yerleşiklerin Kıbrıslılardan beş kez daha fazla olduklarına, 1974’te askeri güç kullanılarak şiddet yoluyla Kıbrıslı Rumların topraklarının yağmalanmasının sürdüğüne dikkat çeken Levent, ‘Afrika’nın her türlü baskı ve şiddeti gördüğünü, çünkü Türkiye’ye işgal gücü dediğini belirtti.

Bugüne kadar liderlerin ve siyasi partilerin Kıbrıs sorununun çözümüne ve barışa yönelik ciddi adımlar atmakta başarısız olduklarını kaydeden Şener Levent, kayıp kişiler konusunun da çözümsüz kaldığını, tellerle çevrili Varoşa’nın hala kapalı olduğunu ve savaş suçlularının adalet önüne çıkarılmadığını kaydetti.

Kha