Rum Sözcü: Kıbrıs sorunu Türkiye’nin garantiler üzerinde ısrarından ötürü hala çözümsüzdür

152

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye garantilerin korunması ve adada Türk askeri olmasında ısrar ettiği sürece Kıbrıs’ta bir çözüme varılamayacağını söyledi.

Prodromou çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir grup yabancı diplomat ve ticari ataşeyle görüştü. Grup, Atina’daki Kıbrıs Cumhuriyeti Elçiliği ticari bölümü girişiminde Kıbrıs’ı ziyaret ediyor ve Kıbrıs ürünleri, hizmetleri ve yatırım fırsatları üzerinde bilgi alıyor.

Gruba konuşan Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs’ın komşu AB ve AB’a üye olmayan ülkelere tanıtımını yaptığı üçlü işbirliği planlarından söz etti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programının yeni ufuklar açtığını belirtti.

Prodromos Prodromou, Kıbrıs’ın ekonomisinin iyileşmesine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının sürekli notlarını artırmalarına, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına ve büyüme oranlarının artmasına işaret etti; geçen yıl Kıbrıs’ın yeniden yatırım seviyesine ulaştığını anlattı.

Her geçen gün turist sayısının arttığı turizm sektöründen de bahseden Prodromou, denizcilik, yatırım ve enerji sektörleri hakkında da bilgi verdi.

Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’in bir anlaşmaya varılması çabalarını sürdürdüğünü, BM Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin müzakereleri başlatma amacıyla girişimlerine devam ettiğini vurguladı.

Müzakerelerin Crans-Montana’da bırakıldığı noktadan başlaması gerektiğine işaret eden Prodromou, AB ilkeleri ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde, bağımlılık/müstemleke, garantiler, müdahale hakları veya işgal birlikleri olmadan uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunmasının amaçlandığını bildirdi.

Kıbrıs Rum tarafının çabalarına rağmen, bir anlaşmaya varmanın Türkiye’nin garantileri ve Kıbrıs’ta Türk ordusunun kalmasını korumak istemesinden dolayı mümkün olmadığının altını çizen Sözcü, Kıbrıs’ta bir çözüm için AB desteğinden ve birliğin Kıbrıs’ı normal bir devlete dönüştürme çabalarından söz etti.

Son olarak Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon keşiflerinden bahseden Prodromou, yeni ufuklar açıldığını, Lefkoşa’nın enerji programının AB politikalarıyla aynı çizgide olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynakları araştırma ve kullanmaya yönelik egemenlik haklarından kaynaklandığını kaydetti.

Kha