Anastasiades,Cumhurbaşkanı, Akıncı ile gayrı resmi toplantısında Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili genişletilmiş bir liste sundu

183

Kıbrıs Rum tarafından bir kaynak, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’in,Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile gayrı resmi toplantısında, bazıları uygulanması kolay, bazıları uygulanması daha zor olan Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili genişletilmiş bir liste sunduğunu, önlemlerin inceleneceğini söyledi.

Anastasiades’in görüşmede, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Türk ihlalleri, Derinya ve Strovilia köylerindeki kışkırtmalar gibi havayı ‘kirleten’ konulara değindiği belirtildi.

Aynı kaynak, Güven Yaratıcı Önlemler’in havayı yumuşatmaya yardımcı olabileceği, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne ve Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’ye bu yönde çabalar olduğu mesajını vereceğini ifade etti.

Mobil telefonlarla ilgili olarak da söz konusu kaynak, bu konunun Kıbrıs Rum tarafının 2015’te yaptığı bir öneriyle ilgili olduğunu, her iki taraftan da tedarikçileri aralarında anlaşma olmadan da ayrı ayrı aynı merkeze bağlanacaklarını, kod konusu olmayacağını, abonelerin istediklerinde numarayı çevirip konuşabileceklerini kaydetti.

Elektrikle ilgili olarak da kaynak, zaten bir buçuk yıldan beri bir bağlantı olduğunu, faaliyette olduğunu, Kıbrıslı Türklere gerektiğinde elektrik sağlandığını, onların da ödediğini, dolayısıyla bu bağlantının kalıcı olarak faaliyette olacağının duyurulduğunu söyledi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlaması konusunda ise aynı kaynak, Anastasiades ve Akıncı’nın görev tanımını ve Guterres Çerçevesi’ni görüştüklerini, ayrıca Anastasiades’in, yetkilerin âdemi-merkeziyetçiliği önerisini Kıbrıslı Türk liderin reddetmediğini; ancak tüm konularda olumlu oyda ısrar ettiğini, Kıbrıs Rum tarafının da bunu kabul etmediğini bildirdi.

Görev paylaşımıyla garantiler ve güvenlik konusunda aynı kaynak, bu konuda anahtarın Türkiye’nin elinde olduğunun altını çizdi; Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu konuda BM Özel Görevlisi Jane Holl Lute’ye kısa süre sonra yapacakları görüşmelerinde ne söyleyeceğinin beklendiğini belirtti.

Aynı kaynak, Anastasiades ve Akıncı’nın bu tür gayrı resmi toplantı yapmayı sürdürmelerinin imkân dâhilinde olduğuna işaret ederek Cumhurbaşkanı Anastasiades’in görüşünün, Crans-Montana’da Kıbrıs’la ilgili Konferans’tan sonra daha sıkı görüşmeleri yönünde olduğunu hatırlattı.

Kha