femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
ABHaber-Analiz:CHP’de neler oluyor? CHP’de yönetimi gençlere devretmekten başka hiç bir çıkış yolu yok… Reviewed by Momizat on . Türkiye’deki 24 Haziran seçimleri sonucunda adeta ana muhalefet partisinin üzerinden silindir geçti. Seçimin asıl kaybedeni CHP. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerin Türkiye’deki 24 Haziran seçimleri sonucunda adeta ana muhalefet partisinin üzerinden silindir geçti. Seçimin asıl kaybedeni CHP. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerin Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Yorum Analiz » ABHaber-Analiz:CHP’de neler oluyor? CHP’de yönetimi gençlere devretmekten başka hiç bir çıkış yolu yok…

ABHaber-Analiz:CHP’de neler oluyor? CHP’de yönetimi gençlere devretmekten başka hiç bir çıkış yolu yok…

Türkiye’deki 24 Haziran seçimleri sonucunda adeta ana muhalefet partisinin üzerinden silindir geçti. Seçimin asıl kaybedeni CHP. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık yüzde 25 oy almıştı. Yaşanan ekonomik krize, enflasyonun, işsizliğin yükselmesine, döviz kurlarındaki artışa rağmen CHP oylarında düşüş yaşandı. Ancak kim ne derse desin seçimlerde Erdoğan’ın dışında kazanan da yok. Aslında CHP hiç bir şey yapmasada içinde bulunan şartlarda yüzde 15-23 bandında oy alırdı. CHP bir devlet dairesi gibi bundan da bir türlü kurtulunamıyor.Maalesef böyle bir kültür oluşmuş partide.

CHP adayı Muharrem İnce’nin seçimlerdeki performansı etkileyciydi.İnce,50 günde 107 miting yaparak Erdoğan’a karşı meydanlarda üstünlük sağladı.Ama tüm bunlara rağmen seçimin galibi Erdoğan.İnce’nin ise 3. seçim kaybı.

Her şeyden önce CHP PM Üyesi Erdal Aksünger’in ifadelerini bir hatırlayalım:

“Bu kadar büyük tereddütler içerisinde sonuçlanan seçimi yorumlamak da zor. Kafamda bu sonuçları kabullenmeme düşüncesi hep olacak çünkü çok soru işareti var. Bu soru işaretlerini toplumun da taşıdığını düşünüyorum. Onlar aydınlanmadığı sürece bu seçimlerin üzerinde hep gölge olacak. MHP’nin özellikle Kürt seçmenin olduğu yerlerde aldığı oylar anormal.Bu sonuç tam bir muamma”.

CHP’lilerin siyasete güveni yok,moral motivasyonu yok,bir daha sandığa gitme hevesi yok,yüzüstü bırakılmış hissi var,seçim gecesinin hesabını vermek yerine,Muharrem İnce,CHP’ye başkan olma derdinde.Güven tek kullanımlıktır….

Evet seçim gecesi neler olduğunu ‘’kendisine güvenip yola çıkan insanları, sandık başında bırakıp kaçtı’’ şeklindeki görüşleri ilk önce İnce’nin açıklığa kavuşturması önemli.

Asıl tartışılması gereken diğer bir konu ise seçimin meşruiyeti.Ancak ilk önce CHP’nin baştan aşağı yeniden yapılanması gerekiyor.Bu iş böyle gitmez.Türkiye’de iktidar partileri sürekli değişmiştir lakin ana muhalefet partisi hep CHP olmuştur.

Evet sevgili ABHaber okurları yıllardır yazıyor ve söylüyoruz, CHP ana muhalefet partisi olarak kendisine acilen çeki düzen vermeli.İşe ilk olarak, ”seçimleri kaybedenlerin otomatik olarak koltuklarını bırakması (Avrupa’da olduğu gibi) siyasetin meslek olmaktan çıkartılması,65 yaş üstü siyasetin sonlandırılması ve iki dönemle milletvekilliğinin sınırlandırılması   …vs”  acilen başlanması lazım.Unutmadan seçim bölgelerinde başarı sağlayanlar için bu kural yumuşatılabilir.

CHP’nin içinde bulunduğu durumu sağlıklı analiz etmek için ilk önce merhum Ecevit ve Baykal dönemine göz atmakta yarar var.Ecevit ve Baykal’ın Türk Sosyal Demokrat harekete bıraktıkları en kötü miras koltukları zamanı gelince bırakmamak oldu.Bu CHP’yi bügünlere getiren bir anlayış oldu.CHP’de böyle bir kültür gelişti ne yapıp edip CHP genel başkanlığı koltuğuna oturduğunuz zaman işlem tamam.Artık ölene kadar parti başkanısınız.Seçim kaybetmeniz, teşkilatın çalışmaması …vs hiç ama hiç önemli değil.Ne kadar seçim kaybedin önemli değil.Halka güzel mesaj verin, hitabınız güzel oldu mu yetiyorda artıyor.Bol bol konuşun,sürekli eleştirin yeterde artar bile.

Eğer Deniz Baykal’ın başına kaset kumpası gelmeseydi.Baykal şu anda CHP Genel Başkanıydı.Birbirimizi kandırmayalım.Kılıçdaroğlu’nun adı telaffuz bile edilmiyordu.Bu işler böyle maalesef.İtalyan basınında Türkiye konusunda uzman bir gazetecinin 24 Haziran seçimleriyle ilgili sözlerini hatırlatmadan geçmeyelim.Deniz Baykal’ın hala daha milletvekili olduğu bir siyasi partinin iktidara gelmesi veya seçim kazanmasını beklemek hayalden de öte bir şey. Baykal daha önce CHP Genel Başkanı olduğu zamanlarda girdiği hiç bir seçimi kazanamadı.Ama hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam etti.Koltuk çok hoş geldi.Bırakmadı.Lafı fazla uzatmaya gerek yok.Tüm gelişmeleri sonuçları itibariyle değerlendirmezseniz çıkış yolu bulamazsınız.

Şimdi Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecine bakalım Deniz Baykal sağlık sorunları yaşamasaydı CHP adayı ya Baykal veya çatı adayı olarak başka birisi gösterilecekti.

Şunun altını önemle çizelim.24 Haziran seçimlerinde CHP teşkilatı çalışmadı.CHP’den bir kaç kişinin dışında meydanlara inen halkın içinde çalışma yapan da olmadı.

CHP’nin adayı Baykal’da olsa,Kılıçdaroğlu’da olsa parti yine çalışmazdı.Parti de böyle gelenek var.CHP’nin devlet dairesi gibi bir yapısı var.Dönün bakın son 20 yıla Erdoğan her seçim kaç miting yapmış CHP Genel Başkanları kaç miting yapmış.İlk defa İnce, Erdoğan’a meydanlarda üstünlük sağladı.Diğer adaylardan Öztürk Yılmaz’ın dışında Kesici,Büyükerşen veya diğer CHP Genel Başkan yardımcıları 24 Haziran seçimlerine CHP adayı olarak girselerdi. İnce’nın yaptığı mitinglerin yarısını bile yapamazlardı.Bu işler 65 yaş üstünün kaldıracağı işler değil. Tüm devlet olanaklarını kullanan Erdoğan’ı yenmek istiyorsanız çok genç dinamik tüm kesimleri kucaklayabilen ve Erdoğan’ın sözlerini altında kalmayacak açık bir ifadeyle kellesini koltuğunun altına almış bir aday bulmanız gerekli.

CHP’yi Türk basınıda iyi analiz edemedi

CHP’yi çok yakından takip eden ve gazete ve tvlerde sürekli boy gösteren CHP uzmanı gazetecilerin, Büyükerşen’in çok doğru bir aday olduğunu ifade etmeleri Türk basının içinde bulunduğu (CHP’nin içinde bulunduğu gelişmelerden haberleri bile yok…) durumu anlatması açısından verilecek çok güzel bir örnek.Yaşı 80 sınırına gelmiş birisini doğru cumhurbaşkanı adayı diye ilan ederseniz,Deniz Baykal’ın milletvekili olmasına ses çıkarmazsanız, seçimi kaybedenleri kabullenirseniz işte böyle hayat boyu muhalefette kalırsınız.Economist’in ’24 Haziran Yeni Türkiye’nin ilk, eski cumhuriyetin son günü oldu’ haberi konusunda CHP’nin eski kurmayları ne düşünüyor?Koltuklara yapıştınız bırakmadınız.

Sevgili ABHaber okurları yaptığınız değerlerdirmeler, yorumlar veya ifade ettiğiniz görüşlerin hayatın gerçekleriyle örtüşmesi lazım.Muharerem İnce’nin adaylığının ön plana çıkmasında bir şekilde bizimde katkımız oldu.Seçimler öncesi yayınladığımız açık mektup 50 binin üzerinde sosyal medyada paylaşıldı.

Bakın ne demişisiz:

www.abhaber.com/chpde-cumhurbaskanligi-secimi-tartismalari-ve-kilicdaroglu-ve-chp-parti-meclisine-acik-mektup/

Sevgili ABHaber okurları bizden duyduklarınızı ve söylediklerimizi başkalarından duyamazsınız.Çünkü gelişmeleri 30 yıldır yurt dışından izliyor ve gelinen noktayı dışarıdan çok net görüyoruz.İşin içindekiler gelişmelerin farkında bile değil.Herkes koltuk sevdalısı ve milletvekili olma derdinde.

Muharerem İnce 2. Baykal olurmu

Muharrem İnce’nin 50 günlük kampanyada 41 yıllık 30 barajını aştık. 500 günlük bir kampanyada neler yapabileceğimizi halkımız takdir eder ifadelerinin altını çizelim.

İnce’nin cumhurbaşkanlığından önce esas hedefi CHP Genel Başkanlığıydı. Bu konuda söylenecek çok şey var.

Seçimler sırasında Muharrem İnce’yi de uyarmıştık:

www.abhaber.com/cumhurbaskanligi-secimleri-ve-muharrem-incenin-adayligi/

CHP’nin ihtiyacı olan yeni nesil yeni yüz siyasetçi

Muharerem İnce kendisi söylüyor,Baykal üstadımız diye. İşte İnce için sorun burada başlıyor.Baykal’ı örnek alıp CHP Genel Başkanı olduğunuz zaman CHP’nin iktidara gelmesini unutun.İnce’nin bu şartlarda CHP’ye gerekli değişimi getirmesi imkansız.İkinci bir Baykal vakası olur ve ölene kadar CHP Genel Başkanlığı koltuğuna diğerleri gibi oturur o kadar.

Mecliste artık bir iş kalmadı sivil toplumu ve örgütlenmelere yönelerek halkı bilinçlendirme yollarını aramaktan başka yol yok.Bunu ancak çok genç dinamik insanlar yapabilir.Fakat bugün icraat, hükümet etme, tamamen Meclis dışına kaçırılmıştır.

Bu gelişmeler ışığında CHP’deki genç yönetim yeni bir model yaratmalı.Yeni bir dil. Yeni bir örgüt.Var olanları dağıtarak işe başlanmalı.Bu işe girişirseniz, zaten örgütünüz de tepeden tırnağa değişecektir.

Bu anlamda CHP için yeni nesil, yeni yüz genç dinamik tüm halkı kucaklayabilecek birisine Kılıçdaroğlu partiyi devrederse tarihe geçer.Bunun dışında ne yapılırsa yapılsın partinin bir yere varması imkansız. Bu çerçeve dışında yapılacak her türlü çaba zaman kaybından öte bir şey olmayacak.Genç nesil derken salon adamı olmayacak ve iktidarı devralmak için her şeyi göze alacak birisi olacak.

CHP’nin iktidara gelmesinin tek bir yolu var

CHP’de sistem bakın nasıl çalışıyor.Anlatalım.Seçilecek yerden milletvekili olanlar nasıl olsa seçiliyoruz diye çalışmıyor.Seçilemeyecek sırada olan milletvekili adayları ise nasıl olsa seçilemeyeceğiz diye çalışmıyor.Halkta bunlar hiç bir şey yapmıyor diye oy vermiyor.İşin özeti bu.Kimse çalışmıyor bu böyle gelmiş böyle gidiyor.

CHP’de kaybedenlerin koltuklarını anında bırakacak bir kültürün hakim kılınması lazım.Örnek verelim.CHP’nin yurt dışından sorumlu genel başkan yardımcısı son iki seçimde CHP yurt dışında büyük hezimet yaşamasına rağmen hala koltuğunu koruyor ve parti içinde tam tersine gücünü daha da artırıyor.Evet Sevgili ABHaber okurları verdiğimiz bu örnek CHP’nin niçin iktidara yürüyemediğinin net bir kanıtı bu anlayıştan ancak muhalafet çıkar.Başka hiç bir şey çıkmaz.

İktidara gelmek istiyorsanız yaşı geçmiş Prof. Dr. veya emekli bürokratları milletvekili yapmayacaksınız.Bunları partiye danışman yapacaksınız.Yıllardır bunları yazıyoruz yapmayın etmeyin diye.Milletvekili olanlar halkın içine girip çalışmalı yoksa nasıl oy alacaksınız.

Kimse çalışmıyor

Kimse çalışmıyor basın araclığıyla muhalefet yapılıyor.Veya sosyal medya aracılığıyla bir şeyler yapıldığı hissettiriliyor o kadar.Halkın içine giren açıkçası çalışan yok.CHP’de seçimler milletvekili olmayı garantilediğiniz zaman bitiyor.

Milletvekili adayınız (başarı performansının temel alındığı) halk ile sürekli temasta bulunan,bulunduğu şehrin bölgenin sorunlarına somut çözüm önerileri getirme kapasitesinde ama aynı anda dinamik çalışmalarda bulunacak (halk toplantıları,basın ile bir araya gelme,konferanslar …vs) kişilerden olmalı..

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin Ankara, İstanbul milletvekili adaylarının ezici coğunluğu çalışmadı.Buyrun açıklayın kaç tanesi sokağa inip seçim çalışması yapmış? Halkla kucaklaşmış?.Yok.Yok.Yok.

CHP’de devlet dairesi gibi tek hedef ne yapıp edip milletvekili olup sabah akşam ahkam kesmek.İki dönemden fazla milletvekilliği (bazı istisnalar dışında) yapılmasının önüne geçilmeli.Tüm eski kadroların partide aktif görevlerine son verilmeli ve bunlar akil adamlar olarak partide yeni yönetime destek vermeli.

Sandıklara sahip çıkılamadı

Acı bir gerçeği daha söyleyelim.Maalesef CHP sandıklara sahip çıkacak sistemi (son 20 yıl) bügüne kadar kuramadı.Olmadı.Bunu bile başaramadılar.Gerçekler çok ama çok acı.

Bir okurun bize gönderdiği mesajı paylaşalım,”Artık ülkeyi yönetme refleksi üzerinden hareket eden insanlara ihtiyaç var. Sadece parti içerisinde iktidar olmayı düşünen insanlara ihtiyaç yok.Buna genel başkan da dahil. Yeni yapılanmaya ihtiyaç var. Liyakat ile parti kendini toparlayarak toplumun her kesimine umut olmaya devam etmeli. Kan değişimlerinin olması gerekiyor. Kast sisteminin bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor.”

Evet sevgili ABHaber okurları hangi görüşten olursanız olun demokraside muhalefet olmazsa bu iş olmaz.Daha doğrusu demokrasi diye bir şey olmaz.Türkiye’deki ana muhalefetin sorunu ne yapıp edip parti yönetimini ele geçirip ölene kadar partiyi yönetip koltuklara yapışmak.Son 30 yıla bakın bu bir türlü değiştirilemedi.Bunun yüzünden de bugünlere gelindi.İşin özeti bu.Gelinen nokta çok ama çok acı.Artık meclisin işlevi yok.Türkiye’de rejim değişikliği gerçekleşmiştir.Bilhassa son 20 yılda görev yapan CHP  yönetimi bu rejim değişikliğine karşı çözüm üretememişlerdir.Bugün gelinen noktada CHP eski yönetimlerinin büyük sorumluluğu vardır.Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gelecek nesillere iyi bir anı bırakmak istiyorsanız gerekli reformları yaparak korkmadan CHP’yi  gençlere emanet edin.Bu şartlarda CHP ya Meclis’in içine hapsolup ve yok olacak.Ya da Meclis dışına çıkarak varlığını büyütecek.CHP’nin, parti örgütünün yapması gereken, planlı programlı halk içine yayılmaktır. Sizler için tek çıkış yolu da budur.Eski dönem sona erdi uyanın artık.

Scroll to top