FATF’dan Türkiye’ye ‘Kara Para Aklama’ Uyarısı

263

Uluslararası kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin her iki alanda da yetersiz olduğunu vurgulayarak, hızla önlem almazsa, mali kontrolleri yetersiz olan ülkelerin yer aldığı “gri ülkeler” listesine girme riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Raporda, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu riskleri anladığı ancak “terörle bağlantılı varlıkların dondurulması ve kitle imha silahlarının çoğaltılmasına karşı tedbirlerin iyileştirilmesi ihtiyacı da dahil olmak üzere ciddi eksikliklerin devam ettiği” belirtildi.

Merkezi Paris’te bulunan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), İspanya ve Norveç’in ardından, Türkiye’nin kara para aklama ve terörle mücadele finansmanını (AML / CFT) değerlendirdiği 2019 raporunu yayınladı. Kurumun Ekim ayında yapılan Genel Kurulu’nda kabul ettiği raporda, Türkiye’deki önlemlerin etkinliğinin ve bunların FATF tavsiyelerine uygunluğunun kapsamlı bir şekilde incelenmesinin ardından elde edilen sonuçlar açıklandı. Raporda, alınan tedbirlerin henüz yeterli olmadığı ifade edildi.

Türkiye’nin “belirlenmiş terör veya terör örgütlerinden kaynaklanan riskleri ele almak için yaptığı eylemlerin” değerlendirildiği raporda, “bir işletmenin terör, terörist grup veya örgüt olarak tanımlanmasına neden olan gerekçelerin ele alınmadığı ” vurgulandı.

www.amerikaninsesi.com/a/turkiyeye-kara-para-aklama-uyarisi/5208143.html