Rum Enerji Bakanı AB Enerji Bakanlarını Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetleri hakkında bilgilendirdi

184

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis, Brüksel’de yapılan AB Enerji Bakanları toplantısı sırasında, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde devam eden faaliyetleri hakkında konuştu.

Bakan, konuşmasında, Yunanistan Enerji Müsteşarı Gerasimos Tomas’ın, Türk yetkililerin açıkladığı Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatı konusuna da değindi.  Lakkotrypis, Yunanistan Enerji Müsteşarı Gerasimos Tomas’ın söylediği gibi; söz konusu mutabakatın Uluslararası Hukuka aykırı olduğunu vurguladı ve “Kıbrıs, Avrupa Komisyonu’nun ifade ettiği gibi, Yunanistan’a dayanışma ifade ediyor;” dedi.

Kıbrıslı Bakan devamla, ‘bunun bize de, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde devam eden ihlalleri hakkında ve Türk faaliyetlerinin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği konusunda sizleri bilgilendirmemiz için bir fırsat yarattı” dedi.

Enerji Bakanı, AB Komisyonunun enerjiden sorumlu Komiseri Bayan Kadri Simson’un, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs ve Yunanistan’a dayanışma ifade etmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek Avrupa Komisyonu’nun Türk ihlallerini yakından izlemeye devam edeceğini de belirtti.