Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a Libya tepkisi

222

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, NATO konusunda da Türkiye’nin taviz verdiği şeklindeki yorumların doğru olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakata tepki gösteren Yunanistan’ı eleştirdi. Akdeniz Diyaloğu Forumu’na katılmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Çavuşoğlu, basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararına tepki gösteren Çavuşoğlu, “İmzalanan mutabakat zaptı için büyükelçiyi sınır dışı etme kararını kınıyoruz. Libya bağımsız, egemen bir devlettir. Bu, Yunanistan’ın gerçek yüzünü göstermiştir” şeklinde konuştu.

Yunanistan’ın Libya’dan mutabakat zaptını istediğine işaret eden Çavuşoğlu, “Libya’ya telefon açıp da o belgeyi derhal bana göndermezsen büyükelçini sınır dışı edeceğim dersen, tehdit edersen… Libya gururlu bir ülke, böyle bir duruma boyun eğmez” dedi. “Adam gibi isteselerdi, Libya da biz de verirdik” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, bu mutabakat muhtırasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildiğini hatırlattı ve “Bu gizli saklı bir şey değil. Bizim meclisimizden geçen bir zaptın gizli kalması mümkün mü? Değil” şekilde konuştu.

www.dw.com/tr/bakan-%C3%A7avu%C5%9Fo%C4%9Flundan-yunanistana-libya-tepkisi/a-51558680