Çin’in Kıbrıs eski büyükelçisi: Kıbrıs’ın egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmelidir.Garantiler “geçersiz bir sistem”

177

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs eski büyükelçisi Zhao Yali, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü ile egemenlik haklarına tüm ülkeler tarafından saygı gösterilmesinin önemine işaret ederek ülkesinin Kıbrıs sorununda izlediği politikasının daima açık ve net ve ilkeler temelinde bir politika olduğunu vurguladı.

Zhao, bir bağımsız ve egemen devlette garanti sisteminin uygulanmasına karşı olduğunu da vurguladı ve söz konusu sistemi “geçersiz bir sistem” olarak niteledi.

Emekli olan büyükelçi, 2005-2009 döneminde Kıbrıs’ta büyükelçi olarak görev yaptı.

Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyareti sırasında eski büyükelçi ile Pekin’de bir araya geldi. Yali, bu çerçevede Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunarak Kıbrıs ve Çin Halk Cumhuriyeti halkları arasında karşılıklı saygı ve hürmet olduğunu ve bunun ikili işbirliğinin geliştirilmesinin temeli olduğunu ifade etti ve ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesinin mümkün olduğuna işaret etti.

Kıbrıs ve Çin arasında 1971’de kurulan diplomatik ilişkilerden bu yana tüm Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının Çin’e resmi ziyarette bulunduklarını ve bunun iki ülke arasında güvenin ispatı olduğunu söyledi.

Yali, Kıbrıs ve Çin arasında sağlanan ilişkileri “mükemmel” olarak niteledi.

Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” inisiyatifi ve Kıbrıs’ın katkısına da değinen Zhao Yali, “her ülkenin; büyük veya küçük, ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulunma hakkı ve yükümlülüğü var” dedi ve Kıbrıs’ın da bunda rolü olduğunu vurguladı.

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soruya Zhao Yali, maalesef, Kıbrıs sorununun 45 yıldır var olan bir sorun olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları ile toprak bütünlüğü olan bir ülke olduğunu ifade ederek “tüm ülkeler buna saygı göstermelidir; maalesef, bu trajedi devam ediyor” yanıtını verdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorunundaki politikasına değinen eski büyükelçi, ülkesinin Kıbrıs sorunundaki politikasının daima açık ve net bir şekilde ifade edilen bir tutum ve istikrarlı bir politika olduğuna işaret etti.

Zhao Yali,  “ilkeler meselesidir. Bizim kendi sorunlarımız var ve ne zaman yardım istediğimizde Kıbrıs bizim yanımızdadır; bu duygular karşılıklıdır, bir görüş birliği var” dedi.

Kha