Anastasiades Berlin görüşmesini ‘olumlu bir ilk adım’ olarak nitelendirdi

176

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’taki iki liderle Berlin’de akşam yemeğinde bir araya gelmesinin ardından konuşan – Nicos Anastasiades, zorluklara rağmen ‘olumlu bir ilk adımın atıldığını’ bildirdi.

Pazartesi gecesi gayrı resmi akşam yemeğinden sonra gazetecilere konuşan Anastasiades, Pazartesi günü BM özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute ve müzakerecilerin gerçekleştirdikleri yapıcı çabalardan söz etti.

“Bu, Genel Sekreter’le, ayrıca iki lider arasında bir görüş birliğine yol açmıştır” diyen Anastasiades, akşam yemeğinden sonra Birleşmiş Milletler’in yaptığı açıklamada yer alan unsurlara işaret etti.

Çok iyi bilinen zorluklara rağmen, dün akşamki görüşmeyi diyaloğu başlatma çabalarında çok olumlu bir ilk adım olarak niteleyen Nicos Anastasiades, Guterres’in Kıbrıs’taki iki toplumun liderleri ve garantör güçlerle birlikte devam etme kararlılığını tekrarlamasının önemli olduğunu, beş taraflı gayrı resmi bir konferans toplanması çabalarının, referans şartlarını sonuçlandırma göreviyle birlikte uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüme götürecek yapıcı ve hedefli bir diyaloğun başlamasına izin vereceğini vurguladı.

Anastasiades, iki liderin görüşünün aranmakta olan çözüme rehberlik edecek temel parametrelerle örtüştüğünün kaydedildiğini, açıklamada bunların şu ana kadar elde edilen yakınlaşmalarda ve Guterres çerçevesinin altı maddesini içeren Şubat 2014’teki Ortak Deklarasyon’da bulunduğunu belirtti.

Anastasiades son olarak referans şartları üzerinde bir anlaşmaya varmaktan ayrı olarak özlü müzakerelerin başlaması için Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik yasa dışı faaliyetlerine, Maraş’ı yerleşime açma tehditlerine ve ara bölgedeki oldubittilere son vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Kha