Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Türk-Libya MEB sınırlandırma anlaşmasını kınadı

296

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Libya arasında Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalanmasını kınadı.

Konuyla ilgili açıklamada, “Bu tür bir sınırlandırma eğer onaylanırsa Uluslararası Hukuk’un büyük bir ihlali, Doğu Akdeniz’de kıyısı olan bütün devletlerin yasal haklarına saygısızlık, Deniz Hukuk Anlaşması’nın tanınan ilkeleri, adaların MEB ve kıta sahanlığı haklarıyla ilgili teamül hukukuna karşı olacaktır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, Mutabakat Zaptı’nın hiçbir şekilde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin veya diğer kıyısı olan devletlerin yasal haklarına müdahalede hiçbir yasal etkisi olmayacak.

Bakanlık açıklamasında, Deniz Hukuku kurallarının saptırılması ve coğrafyanın yanlış sunulmasıyla Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yasal bir durum ileri süremeyeceği, aksine Türkiye’nin davranışlarının bir kez daha uluslararası hukukla ilgili görüşlerinin küçük bir ispatı olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin görüşlerinin benzer gerçeklerinin, Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi’nin BM Genel Sekreteri’ne son mektubunda da yer aldığını, mektupta Kıbrıs’ın kuzey ve batı deniz sınırı koordinatlarının bulunduğunu, uluslararası hukukun tüm kavramlarının ihlali olduğunun, MEB’le ilgili Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal haklarının çiğnendiğin belirtildiği kaydedildi.

Bakanlık, Türk görüşlerini ve mesnetsiz iddialarının tamamını da reddetti ve Birleşmiş Milletler’e resmi bir mektupla uygun yanıtın verileceğini bildirdi.

Kha