Nicos Anastasiades,Kıbrıs müzakerelerine ön koşul koyması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı

170

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla bir diyalogda yer almak için ön koşullar koymaya başlayan Türkiye’ye karşı en azından yaptırım uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Pazartesi günü Yunan OXi Günü’nün yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa’da, St. John’s Katedrali’nden düzenlenen Hamd ve Şükran ayinden sonra gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı, müzakerelerde Kıbrıs sorunun iç yönleriyle ilgili her konunun iki toplum lideri tarafından ele alınacağını söyledi.

Nicos Anastasiades, Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le müzakerelerin başlaması için koşulları belirleyecek bir sonraki adımların ne olacağını belirlemek üzere 25 Kasım 2019’da Berlin’de bir görüşme yapacak.

25 Kasım’da planlanan görüşmeden beklentilerinin ne olduğu ve beş taraflı bir konferans düzenlenmesini uygun bulup bulmadığı sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, her zaman müzakerelerin Kıbrıslılara ait olduğunun tartışıldığını belirtti ve “Her zaman iki toplum liderinin konuların iç yönlerini ele alacakları ifade edilmektedir” şeklinde konuştu. 

Anastasiades, Kıbrıs sorununun uluslararası yönlerinin tüm konunun bir bölümü olduğunu, garantiler, işgal ordusunun varlığı ve garantör güçleri içerdiğini hatırlattı; ‘Hedef aynı esas üzerinde devam etmektir” dedi ve şöyle devam etti:

“Koşullar koyan ve diyaloga nasıl katılacağını isimlendiren garantör güçlerden birini, Türkiye’yi görüyorum.”

“BM Genel Sekreterin de, sonunda bazılarının (Türkiye) gerçeğe dönmesi için gerekli tüm açıklamaların yapılmış, ilgili tedbirlerin alınmış olduğunu bilmesi gerekmektedir.”

“Bölünme ve parçalanma olduğunda felaketler olur. Şimdi önemli gelişmeler önümüzde dururken ihtiyacımız olan şey güçlerimizi birleştirmek ve adaletin tecelli etmesini sağlamaktır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Avrupa devleti olarak çalışan, insan haklarını koruyan, bir arada barış içinde yaşamanın ön koşulları olan ve adayı üçüncü bir gücün koruyuculuğuna bırakmayan bir devlet olarak değerlendirilmesine izin vermektir”.

Bu arada Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou da, Baf’ta yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını tekrarladı ve Anastasiades’in 25 Kasım’daki toplantıya hazır olduğunu duyurdu.

OXi Günü’nü anma dolayısıyla düzenlenen geçit töreninden sonra konuşan Sözcü, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in bir süreden beri anlamlı müzakerelerin başlaması için çalıştığını bildirdi.

Türkiye’nin tutumunun eninde sonunda değişeceğini, ardından müzakerelerin başlayacağını umut ettiğini belirten Prodromou, OXİ Günü’nün verdiği mesajla ilgili olarak da, ‘Yunanlılar birleştiğinde büyük işler başarırlar” şeklinde konuştu.

OXİ Günü bir ulusal tatil günüdür. Bu günde her yıl Yunanistan, Kıbrıs ve dünyadaki Yunanlılar 28 Ekim’i anarlar. 28 Ekim 1940 yılında Yunanistan Başbakanı Ioannis Metaxas, İtaya lideri Benito Mussolini’nin, İtalyan güçlerinin Yunanistan girmesine izin vermesi talebini Yunancada hayır/ret anlamına gelen OXİ diyerek reddetmişti. Ve Yunanistan müttefiklerin safhında  İkinci Dünya Savaşına girmişti.

Kha