Anastasiades Avrupa Konseyi’nin gösterdiği dayanışmayı memnunlukla karşıladı

156

Rum lider Nicos Anastasiades, AB Konseyi’nin gösterdiği dayanışmayı ve yasadışı Türk sondajıyla ilgili tedbir hedeflerini içeren Dışişleri Konseyi kararlarının kabul edilmesini memnunlukla karşıladı.

AB Konseyi’nin Cuma günü öğleyin gerçekleşen toplantılarından birinden önce açıklamalarda bulunan Anastasiades, bunun Türkiye’nin yarattığı sıkıntılara karşı verilen diplomatik mücadeleyle ilgili bir gelişme olduğunu belirtti.

Anastasiades, “Dünkü AB Konseyi oturumunda, hem Türkiye’nin kışkırtıcı faaliyetlerinden sonraki durum hem de Suriye’deki işgal üzerinde kapsamlı bir toplantı yapıldı” dedi.

Kendilerine kapsamlı olarak Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine Münhasır Ekonomik Bölge’de, Mağusa’ya yerleşim tehditleriyle ve ara bölge ihlalleriyle ilgili yaptıklarını anlatma fırsatı bulduğunu bildiren Nicos Anastasiades, şöyle devam etti:

“Verilen bilgiden dolayı ve hepsi tarafından ifade edilen gerçek dayanışmayla Türkiye’yle ilgili Dışişleri Bakanları Konseyi’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ihlalinin kınanmasıyla ilgili kararlarının kabulü dahil kararlar aldırtmayı başardık. Daha önemlisi ilk kez kişiler ve şirketlere yönelik hedefli somut tedbirler alınmıştır.”

“Bu verilen mücadele içerisinde bir gelişmedir. Buna Türkiye’nin yarattığı sıkıntılara karşı diplomatik mücadele de diyebilirsiniz.”

“Memnun kaldığımız nokta tüm ortaklarımızın oybirliğiyle destek vermesi ve dayanışma göstermesidir.”

Kha