Lübnan Savunma Bakanı: Lübnan MEB konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti’ni destekliyor.Türkiye’nin Suriye operasyonu istiladır

194

Lübnan Savunma Bakanı Elias Bou Saab Kıbrıs’a iki günlük resmi ziyareti çerçevesinde, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) tüm eylemlerini desteklediğini ve bu sorunların barışçıl ve yasal yollarla çözülmesini amaçladığını açıkladı. Bou Saab Suriye’deki Türk askeri operasyonlarını kınayarak bunları istila olarak nitelendirdi ve uluslararası topluma bu insani krizin çözümle sonlandırılmasına yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Lübnanlı Bakan ve eşliğindeki heyet salı günü Kıbrıs Savunma Bakanı Savva Aggelides ve Kıbrıs heyeti ile görüştü. Görüşme sırasında, bölgede güvenlik, Suriye’deki kriz ve gelişmeler, terörle mücadele, mülteciler, araştırma ve kurtarma konuları tartışıldı. Lübnanlı Bakan şu an ülkesindeki yangınların söndürülmesine yardımcı olmak amacıyla gönderilen iki uçak için Kıbrıs Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini sundu.

Görüşmeden sonra yapılan ortak basın açıklamasında, Savva Aggelides yapılan görüşmenin güvenlik ve savunma alanındaki işbirliklerinin daha da güçlendirilmesi, derinleştirilmesi konusundaki istikrarlı kararı gösterdiğini söyledi.

Bakan, “bugün, Suriye’de şu an mevcut güvenlik konusu, Doğu Akdeniz bölgesindeki durum ve jeopolitik ortam gibi, ortak ilgi konularını tartışma fırsatına sahip olduk. Ayrıca, terörle mücadelede özel önlemler, yeni asimetrik tehditler, ama aynı zamanda mülteci krizi etkileri ve sonuçlarını tartıştık” dedi.

Suriye’deki durumu dikkatle izlediklerini belirten Aggelides, Suriye halkı için endişelerini dile getirerek bunun kırılgan bölgemizi tehlikeye soktuğuna vurgu yaptı.

Kıbrıs’ın karşı karşıya bulunduğu zorluklarda Lübnan ile dayanışma içinde olduğunu vurgulayarak, “şu ana kadar çeşitli alanlarda pratik yardımlar sunduk. Kıbrıs ve Lübnan uzun yıllara dayalı samimi dostluk, karşılıklı saygıya dayalı bağlara sahip. Aynı zamanda Doğu Akdeniz geniş bölgesinde, daha iyi, güvenli ve barış dolu bir gelecek için ortak mücadelede yan yanadırlar”.

Bu çerçevede, barış, istikrar ve refah koşullarının oluşturulması yönünde, AB üyesi bir ülke olarak ve bölgedeki özelliğiyle, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin girişimler üstlendiğini duyurdu.

Savunma Bakanı meslektaşını Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler ve Türkiye’nin Kıbrıs MEB’deki yasa dışı eylemleri konusunda bilgilendirdi.
Aggelides, görüşme sırasında ayrıca araştırma ve kurtarma alanlarını ve bu alanlardaki işbirliklerinin daha da güçlendirilmesi yollarını tartıştıklarını dile getirdi.

“Bunun yanı sıra dünden beri Lübnan’ı tehdit altında tutan yangın felaketini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yangınların söndürülmesi için gönderdiği iki uçak konusunu tartıştık. Her ikimiz de bu önemli alanda ve afet ve acil durumlarda işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda görüş birliğine vardık”.

Lübnanlı Bakan kendi açıklamalarında, resmi ziyaretin Kıbrıslı yetkililerle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi yollarını tartışma fırsatı verdiğini söyledi.

“Kısaca Lübnan’daki yangınları ve Kıbrıs’tan aldığımız yardımı tartıştık. Bize en erken zamanda ve sonuç verici bir şekilde destek verdiğiniz için minnettarız. Uçaklarınız şu an yangını söndürmeye çalışıyorlar. Bu nedenle Hükümet ve Kıbrıs halkına bu kritik zamanda Lübnan’ın yanında olduğu için teşekkürlerimi sunmak istiyorum”.

Bou Saab ayrıca, MEB sınırlarının belirlenmesi ama aynı zamanda sadece Lübnan’ı değil tüm bölgeyi etkileyen göçmenler konusuna da değinerek adaya yasa dışı yollarla gelen mülteciler nedeniyle Kıbrıs’ın endişelerini anladığını belirtti. “Eylemlerimizin koordinasyon yollarını tartıştık. Lübnan Deniz Kuvvetleri de bazen Kıbrıs’a gelmeye çalışan yasa dışı göçmenleri durdurdu” diyen konuk Bakan iki ülkenin barış ve güvenliğe katkıda bulunabilmesi için bilgi teatisi yollarını da tartıştıklarını duyurdu.

Lübnan Savunma Bakanı, hem Kıbrıs hem de Lübnan’da deniz kuvvetlerini koordine etme olanaklarını ele aldıklarını belirterek “çünkü gelecekte biz ve tüm komşularımız aynı tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Türkiye’nin işgal ettiği Arap bölgeleri olan, kuzey Suriye’deki durumu da tartıştıklarını açıklayarak “tüm Arap Birliği Türkiye’nin kuzey Suriye’deki eylemlerini kınadı ve biz de öyle. Bu eylemi bölgede istikrarsızlık yaratacak bir işgal olarak görüyoruz. Bunun bedelini halk ödediği için, tüm dostlarımız, AB ve dünyadaki herkesle bu eylemleri durdurmaya çalışmalıyız”.

Son olarak, Kıbrıs’ın deniz bölgesiyle ilgili gelişmeler konusunda, Lübnan’ın Kıbrıs’ın pozisyonu anladığını belirterek “tüm eylemlerinizde sizi destekliyoruz çünkü Kıbrıs her zaman bu konuları barışçıl ve yasal yollarla çözmeyi istiyor ve biz de buna inanıyoruz”.

Kha