AB’de cinsiyet eşitliği ile ilgili ilerlemeler istenilen düzeyde değil

201

Avrupa Enstitüsü (EIGE) tarafından yapılan Cinsiyet Eşitliği araştırmasına göre, AB’de cinsiyet eşitliği ile ilgili ilerlemeler çok yavaş devam ediyor.

2017’e kıyasla 2018 yılında cinsiyet eşitliği ortalama notu AB genelinde sadece bir puan artarak 67,4 puana ulaştı.

İsveç 83,6 puanla AB sonuçlar listesinin başında bulunmaya devam ediyor. Hemen ardından 77,5 puanla Danimarka geliyor. Yunanistan ve Macaristan ise 52 puanın altında en kötü sonuçlara sahip. En büyük iyileşme 3,9 puan artışla Portekiz, 3,1 puan artışla Estonya’da görüldü.

Kıbrıs ise 56,3 puanla Cinsiyet Eşitliği endeksinde 20. sıraya sahip. Kıbrıs’ın notu AB ortalamasından 11,1 birim daha düşük. 2005 ile 2017 arasında, Kıbrıs’ın puanı 10,4 birim artış gösterdi. Rapora göre, cinsiyet eşitliği diğer üye devletlere kıyasla Kıbrıs’ta daha çabuk ilerleyerek listede sekiz sıra yukarı yükseldi.

Kıbrıs’ın en yüksek puanları sağlık alanında 88,4 birim ve para alanında 80,8 birimle diğer üye ülkelere kıyasla en iyi ilerlemeyi gösterdi. Cinsiyetler arasındaki en büyük eşitsizlikler 28,2 puanla güç alanında görülmektedir. Bu alanda Kıbrıs 24. sırada bulunuyor.

Rapora göre, 2005 yılından günümüze, Kıbrıs sonuçları her alanda bir iyileşme gösterdi. En büyük iyileşme + 13,1 birimle eğitim alanında ve + 11,8 birimle güç alanında görüldü. En yavaş ilerlemeler ise + 2,6 birimle sağlık, + 3,6 birimle zaman ve + 4,4 birimle iş alanında kaydedildi.

Rapora göre AB toplamında, en düşüş puana sahip alan karar alma eşitliğini inceleyen güç alanı oldu. Buna rağmen, en büyük ilerleme kaydedilen alan olmaya devam ediyor. Bunun nedeni ise çok az ülkede görülmesine rağmen, şirketlerin yönetim kurullarına daha çok kadının içerilmesi oldu. Fransa, halka açık şirketlerin yönetim kurullarında her bir cinsiyetten en az %40’a sahip olan tek ülkedir.