Mogherini: “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonu Suriye Savaşı’nda yeni bir dramatik sayfa açabilir

159

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonunun, hâlihazırda çok karanlık bir tarihi olan Suriye savaşına yeni bir dramatik sayfa açacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nun Suriye’yle ilgili olağanüstü toplantısında konuşan Mogherini, böyle bir askeri hareketin potansiyel sonuçlarının herkesçe bilindiğini, en azından kendileri için çok açık olduğunu, sonuçların insani, askeri, siyasi ve stratejik anlamda oldukça ciddi olduğunu belirtti; tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye’ye tek yanlı askeri harekâtına hemen son vermesi çağrısı yaptıklarını duyurdu.

Mogherini, tüm Avrupa Birliği’nin bu hedefin arkasında olduğunu ve bugün tüm 28 üye ülke adına yayımladığı bir deklarasyonda, ortak görüşlerini tasdik ettiklerini, AB’nin beş üye ülkesinin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin resmi olarak bu konuyu BM Güvenlik Konseyi’nin önüne getirdiklerini, bunun yarın olacağını anladığını belirtti.

Federica Mogherini Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker çok açık bir şekilde belirttiği gibi, Avrupa Birliği’nin Suriye’nin kuzeydoğusundan yüz binlerce Suriyeli mülteci almak için altyapıya finansman sağlamasının söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Avrupa Birliği’nin yerli nüfusun göz ardı hatta daha da kötüsü ihlal edildiği bölgelerde istikrar veya gelişim yardımı sağlamayacağını vurgulan Mogherini, “ciddi insani ve güvenlik uygulamalarının ötesinde Türkiye’nin saldırısının çalışmalara başlayacak Anayasa Komitesi’ni engelleyebileceğini kaydetti.

Türkiye’den düşmanlığa hemen son vermesini istediklerini, Suriye’nin kuzeydoğusundaki istikrarsızlığın yeni etnik gerginliklerle ve yeniden canlanan terör tehdidiyle birlikte şüphesiz sadece Türkiye’yi ilgilendirmediğini ifade eden Federica Mogherini, “Her zaman şiddetin sona ermesi, Daeş’in mağlup edilmesi ve Suriye ve bölgede istikrarın teşvik edilmesi hedefini paylaştık. Türkiye her zaman bunda Avrupa Birliği için ana ortak ve Suriye krizi ve bölgede önemli bir aktör olmuştur” şeklinde konuştu.

Hedeflerinin Suriye halkına yardım etmek, birleşik, egemen, demokratik ve kapsayıcı bir Suriye inşa etmek olduğuna dikkat çeken Mogherini şöyle devam etti:

“Suriye krizine sürdürülebilir bir çözüm askeri anlamda olmayacaktır. Bu hepimiz için açıktır en azından bu bizim Avrupalılar için çok açıktır. Suriye’de barış ve güvenliği sağlamanın tek yolu, BM gözetiminde, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının tam olarak uygulanmasıdır.”

“İlk hedefimiz şimdi Suriye’nin kuzeydoğusunda silahlı düşmanlıkların yenilenmesinden kaçınmak, durdurmak ve gücümüzün yettiğinde BM gözetiminde siyasi süreci desteklemektir. Ben bu nedenle BM’nin Suriye Özel Temsilcisi (Geir) Pedersen’i, bu kritik durumu görüşmek üzere Pazartesi günü Lüksemburg’da yapılacak Dışişleri Konseyi’ne davet ettim.”

“Suriye anlaşmazlığın silahlarla sona erdirilemez. Suriye toplumunda bu savaş ancak arabulucu ve gerçek bir uzlaşmayla sona erebilir. Anlaşmazlık ancak akılcı bir siyasi değişimle, BM gözetiminde Suriye’deki taraflarla müzakere edilerek sona erebilir.”

——–

Mogherini Türkiye’ye kuzey Suriye’ye askeri müdahaleye son vermesi çağrısı yaptı

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Suriye’nin kuzeydoğusuna Türk askeri operasyonu ışığında Avrupa Birliği’nin Suriye’deki anlaşmazlığın askeri anlamda sürdürülebilir bir çözümle halledilemeyeceğini belirtti; Türkiye’ye tek yanlı askeri faaliyetine son vermesi çağrısında bulundu. Kuzeydoğuda yenilenmiş silahlı düşmanlığın bütün bölgede istikrarı daha da baltalayacağını, sivillerin acılarını artıracağını ve daha fazla yer değişimini teşvik edeceğini söyledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler adına çarşamba akşamı bir açıklama yapan Mogherini, BM gözetiminde siyasi bir sürecin Suriye’de barışı sağlamasını daha da zorlaştıracağını, Türkiye’nin tek yanlı hareketinin Küresel Koalisyon’un Daeş’i mağlup etmek için elde ettiği ilerlemeyi tehdit ettiğini anlattı.

Federica Mogherini, askeri girişimin aslında Koalisyon’un yerel ortaklarını baltalayacağını ve Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrarı azaltacağını, bölgeye, dünyaya ve Avrupa güvenliğine önemli bir tehdit olmayı sürdüren Daeş’in yeniden canlanmasına zemin hazırlayacağını vurguladı.

Avrupa Birliği’nin, yerel nüfusun haklarının görmezden gelinmesi halinde istikrar veya gelişme yardımı sağlamayacağını kaydeden Mogherini, şiddetin sona ermesi, terörizmin mağlup olması, Suriye’de ve bölgede istikrarın sağlanması hedefini paylaştıklarını bildirdi.

Federica Mogherini şöyle konuştu:

“Türkiye Avrupa Birliği’nin anahtar ortağıdır ve Suriye krizi ve bölgede önemli bir aktördür. Avrupa Birliği Türkiye’yi bu önemli rolünde Suriye mültecilerine ev sahipliği yapan ev sahibi olarak takdir etmektedir. Türkiye’nin güvenlik endişesi, askeri girişimle değil uluslararası insani hukuka uyumlu bir şekilde siyasi ve diplomatik yollarla giderilmelidir.”

“Avrupa Birliği tüm taraflara sivillerin korunmasının sağlanması için çağrıda bulunmaktadır.”

“Avrupa Birliği Suriye devletinin birlik, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılıdır.”