Güney Kıbrıs ve Britanya, Türkiye’nin Kıbrıs’ın güney-batısında yeni sondaj çalışmalarında bulunma niyetini kınadı

172

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin Kıbrıs’ın güney-batısında yeni sondaj çalışmalarında bulunma niyetini şiddetle kınadı

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye’nin Kıbrıs’ın güney-batısındaki Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve kıt’a sahanlığında yeni bir sondaj çalışmasında bulunma niyetini şiddetle kınadı ve Ankara’yı yasadışı faaliyetlerine hemen son vermesi; sondaj ve sismik gemilerini bölgeden çekmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, “yasadışı faaliyetler ne sıklıkla tekrar edilirse edilsin, adalet üretmez” denildi.

Açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından izin verdiği bir parselde, Ankara’nın sondaj çalışmaları yapılacağı ile ilgili tehditlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM Deniz Sözleşmesi ve uluslararası hukuktan kaynaklanan egemenlik haklarına yönelik Türkiye’nin ihlallerinin önemli derecede ve ciddi şekilde artması anlamına geldiği belirtildi.

Açıklamada,” Türkiye, uluslararası hukuku ihlal ederek Kıbrıs’ın MEB’indeki 7. Parselde sondaj çalışmalarında bulunmaya karar verdi. Söz konusu parsel uluslararası hukuk temelinde Kıbrıs Cumhuriyeti ile Mısır Cumhuriyeti arasında 2003 yılında imzalanan MEB anlaşmasında belirlenen sınırlar içerisindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB/kıt’a sahanlığında bulunmaktadır ve Kıbrıs’ın, Avrupa şirketleri tarafından kullanılması amacıyla izin verdiği bir parseldir” denildi.

Açıklamada, Kıbrıs hükümetinin, kendi egemenlik haklarını savunmaya devam edeceği ve bu çerçevede hukuki, siyasi ve diplomatik seviyede ve Avrupa Birliği çerçevesinde, elindeki tüm imkanları kullanarak gerekli girişimlerde bulunacağı belirtildi.

———–

Britanya Kıbrıs’a yakın sulardaki herhangi bir sondaj çalışmasını kınıyor

Adada temaslarda bulunmakta olan Britanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Bakanı Christopher Pincher, ülkesinin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı sondaj çalışmalarını kınadığını; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi MEB’indeki hidrokarbonları çıkarma hakkını desteklediğini açıkladı.

Konuk yetkili, cuma günü Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına yukarıdaki açıklamayı yaptı.

BREXİT konusu hakkında ise Pincher, ülkesinin müzakere masasına “iyi, adil ve mantıklı bir anlaşma metni sundu” dedi ve 31 Ekim tarihinde “ne olursa olsun” Kıbrıs ve Britanya arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu ve daha da geliştirileceğini belirtti.

Beşinci kez Kıbrıs’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyet dile getiren Bakan Pincher; ancak bu kez bakan olarak ilk kez Kıbrıs’ı ziyaret ettiğin söyledi.

Nikos Anastasiades ile yaptığı görüşmeye de değinen Pincher, Anastasiades ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve görüşme sırasında Kıbrıs ile ilgili konuların da ele alındığını kaydetti.

Bakan, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Tükler arasında bir anlaşmaya varılması amacıyla sürece devam edilmesinin önemini görüştüklerini belirtti.

Kha