Trump-Pompeo: Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini desteklemeye devam ediyoruz

190

ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump, 1 Ekim, Kıbrıs Cumhuriyetinin 59. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’e gönderdiği tebrik mesajında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde yeniden birleşme çabalarını ABD’nin desteklemeye devam ettiği mesajını iletti.

Cumhurbaşkanı Trump mesajında ABD ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha güçlü olduğunu, enerji, teröre karşı eylemler ve bölge güvenliği ve istikrarı gibi bir dizi konuda işbirliğinin daha da derinleştirildiğini belirtti.

Trump mesajında “iki bölgeli bir federasyon temelinde adanın yeniden birleşmesi çabalarında Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklemeye devam ediyoruz”.

“Bunun Kıbrıs halkının barış içinde yaşaması yönünde en iyi çözüm olacağına inanıyoruz” dedi.

————

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ise kendi tebrik mesajında adanın yeniden birleşmesine olan sonsuz desteğini iletti ve şöyle dedi:

“Bu vesileyle ve Kıbrıslarla ilgili müzakerelerin yeniden başlaması konusundaki kritik gelişmeler döneminde, Büyük Ada’nın yeniden birleşmesi çabalarına Yunanistan’ın sarsılmaz desteğini dile getirmek istiyorum. Yeniden birleşme; adil ve ortak kabul edilebilir, iki bölgeli ki toplumlu, yaşayabilir ve çalışabilir, BM kararlarına ve Avrupa müktesebatına ve Kıbrıs’ın AB üyesi olması özelliğine dayalı bir çözüm çerçevesiyle başarılabilir”.

“Bunun için gerekli olan koşul işgal ordusunun gitmesi, çağı dışı garantiler ve müdahale haklarının lağvedilmesidir.

“Ne yazık ki son dönemde, Kıbrıs Cumhuriyeti, deniz bölgelerinde egemenlik haklarının ve uluslararası hukukun sorgulanması ve çiğnenmesi sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Gerek uluslararası yasallığa gerekse Avrupa yasalarına, dolayısıyla Avrupa ilke ve değerlerine karşı olan bu yasa dışı eylemlere Yunanistan ve Kıbrıs olarak ortak bir şekilde yasal ve barışçıl yollarla yanıt veriyoruz”.

“Ulusumuzun tüm toplumsal ve siyasi güçlerinin birlik, azim, soğukkanlılık ve kararlılıkla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğini yinelemek istiyorum”.

————–

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev kendi tebrik mesajında Kıbrıs ile Rusya’yı bağlayan dostluk ve işbirliği bağlarına değindi ve

“Ekonomi, ticaret alanlarındaki ve sanayi, bilim, kültür, altyapı ve diğer alanlar gibi yatırım alanlarında ortaklaşa yaptığımız işbirliğinin daha da güçlendirilmesinin her iki ülkenin de yararına olduğuna inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca onlarca devlet veya hükümet başkanlarından tebrik mesajları aldı. Bunlar arasında Almanya ve İtalya Cumhurbaşkanları, İsveç Kralı, Polonya ve Estonya, Macaristan, Hırvatistan, Mısır Cumhurbaşkanları, Ürdün Kralı, Umman Sultanı, Kanada Genel Valisi, İsviçre ve Nepal Cumhurbaşkanları da bulunuyor.

 

————-

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine ABD’nin desteğinin süreceğini taahhüt etti

ABD Hükümeti adına açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, Pompeo’nun, bağımsızlığının 59’uncu yıldönümünde Kıbrıs Cumhuriyeti halkını kutladığını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki işbirliğinin tarihi bir büyüklükte olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı, iki ülkenin ticari bağlarını, doğal kaynaklarını geliştirmeyi, terörizmle mücadeleyi, denizlerde güvenliği ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde istikrarı desteklemek için yakın bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

“Amerika Birleşik Devletleri Kıbrıs’ın iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi çabalarını desteklemeyi sürdürüyor” şeklinde konuşan Pompeo, böyle bir başarının Kıbrıs halkı için kalıcı barışa yönelik en iyi şans olduğuna inandıklarını vurguladı.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Judith Gail Garber de Twitter hesabında Kıbrıs halkının 59’uncu bağımsızlık yıldönümünü kutladı.

Kha