Seehofer: Biz Türkiye’ye her konuda destek olmaya hazırız

162

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ankara’da Türk mevkîdaşı Soylu ile yaptığı görüşmede mülteci mutabakatını güçlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, Türkiye’ye her zaman destek olmaya hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’den Yunanistan’a geçen sığınmacıların sayısında son aylarda artış olması üzerine Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulas Ankara’da dün akşam İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir araya geldi.

Alman Bakan Seehofer, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye’ye yaptıkları bu ziyaretin hedefinin “Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatının güçlendirilmesi” olduğunu söyledi. Seehofer, mülteci mutabakatını güçlendirerek, “Biz Türkiye’ye her konuda her zaman destek olmaya hazırız” ifadesine de vurgu yaptı. Seehofer, bu konudaki sorunların tek bir ülke tarafından çözülemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Önümüzdeki yıllarda da göç konusunun gündeme kalacağına işaret eden Seehofer, Türkiye’ye göç konusundaki tutumundan dolayı teşekkür etti. “Türkiye olarak bütün Avrupa için önemli hizmetlerde bulundunuz. Bunun için Türk hükümetine ve Türk milletine teşekkür etmek isterim. Sizlerin dayanışması olmadan göç bizim bölgemizde bu şekilde halledilemezdi” dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda da aynı ifadelerle Türkiye’ye teşekkür edildi.

https://www.dw.com/tr/seehofer-biz-t%C3%BCrkiyeye-her-konuda-destek-olmaya-haz%C4%B1r%C4%B1z/a-50693675