4. Avrasya Parlamento Sözcüleri Konferansı: Savaş yerine barış ve diyaloğu savunmak

192

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan ya da eski adıyla Astana, bu yıl, 4. Avrasya Parlamento Sözcüleri Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

Başkent Nur Sultan’da buluşan Avrasya parlamento sözcülerinin temel hedefleri ise; Avrupa ve Asya ülkeleri arasında etkin iş birliği için zemin hazırlamak, diyalog ve güven inşa etmek.

Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, parlamentolar arası diyaloğun dünya çapındaki önemine vurgu yapıyor: “Bu tür toplantılar, farklı ülkelerin ekonomilerini geliştirmede ortak yollar bulmamızı sağlıyor.”

“İnsanlığın yarısı açlıkla mücadele ederken gezegenin diğer yarısı diyet yapıyor”
Panel oturumları ve ikili görüşmelerde vekiller, Avrupa ve Avrasya ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma ve güvenlik gibi konuları görüştü. Fransa’dan katılan senatör Nathalie Goulet için ise bu konferans çok önemli bir fırsat.

Goulet, Avrasya Parlamento Sözcüleri Konferansı’nda gıda israfı ve açlık gibi meseleleri ele aldı:

“Hepimizin barış, güvenlik ve refah hayalleri var! Benim ilgilendiğim konu ise gıda israfı, daha doğrusu gıda israfını önlemek. Çünkü biliyorsunuz ki; insanlığın yarısı açlıkla mücadele ederken gezegenin diğer yarısı diyet yapıyor. Bu, dünyada bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor!”

Goulet ayrıca konferans sonrasında parlamenterlerin bu konuya önem vereceğine dair umutlu: “En büyük dileğim, buradaki her vekilin ülkesine döndüğünde bu konuyu parlamento gündeminin ilk sırasına taşıması ve açlık çeken insanları kurtarmaya çalışması.”

https://tr.euronews.com/2019/09/30/4-avrasya-parlamento-sozculeri-konferansi-savas-yerine-baris-ve-diyalogu-savunmak