Rum Enerji Bakanı: Kıbrıs’ın MEB’indeki beş yatak için imzalanan anlaşma önemli bir gelişmedir

163

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) 7’nci parsel için sondaj ve bundan faydalanma hakkıyla ilgili Lefkoşa’da imzalanan işbirliği anlaşmasının “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programı için çok önemli bir gelişme” olduğunu söyledi.

Anlaşma; Kıbrıs’ın MEB’indeki 7. parsel için Kıbrıs Cumhuriyeti ile Total ve Eni konsorsiyumu arasında ve Fransız TOTAL şirketine 2,3,8 ve 9. parsellerde bugüne kadar ENI şirketinin haklara sahip olduğu parsellere giriş izni verilmesi ile ilgili.

Bakan, imza töreninde açıklamada bulunarak, Eni ve Total konsorsiyumunun sondaj çalışmaları için izin aldığı parsellerde altı sondaj yapılmasının öngörüldüğünü ve gelecek iki yıl içerisinde toplam dokuz sondajın yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

Teyit sondajların ne zaman yapılacağıyla ilgili bir soruya Bakan, şirketler ile hükümet arasında konu üzerindeki istişarelere devam edildiğini ve imzalanan işbirliği anlaşmasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren konsorsiyumları “teknik, ekonomik ve jeopolitik” olarak güçlendiğini belirtti.

İşbirliği anlaşması Kıbrıs Cumhuriyeti adına Enerji Bakanı Lakkotrypis ve şirketlerin temsilcileri arasında imzalandı. İmza töreninde Maliye Bakanı Harris Georgiades, İtalya ve Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçileri de hazır bulundular.

İmzalanan anlaşmalar aşağıdaki konularla bağlantılı:

– Total (yönetici %50) ve Eni (%50) konsorsiyumları ile Araştırma ve Analog Üretim Bölümü ve Kıbrıs MEB’indeki 7. Parselde Hidrokarbon Araştırma Ruhsatları Sözleşmesi

– Eni tarafından sahip olduğu hakların bir bölümünü Total şirketi ile bölüşümü temelinde, Eni, Total ve KOGAS Cyprus Limited (KOGAS) konsorsiyumları ile Kıbrıs MEB’indeki 2, 3 ve 9. Parselde Değiştirilmiş Araştırma ve Analog Bölümü Üretim Sözleşmeleri. Yeni Sözleşmeyle Eni şirketi 2. Parselde %60, 3. Parselde %2,50 ve 9. Parselde %60 ile tüm parsellerin yöneticisi olarak kalmaya devam ediyor. Bunun tersine, Total bu parsellerde %20, %30 ve %20 hak sahibi olurken, KOGAS her parselde %20 hak sahibi oluyor.

– Kıbrıs MEB’indeki 8. parselde Eni (yönetici) ve Total konsorsiyumlarıyla Değiştirilmiş Araştırma ve Üretim Analog Bölümü Sözleşmesi temelinde Eni’nin haklarının %40’ı Total şirketine geçiyor.

Lakkotripis açıklamalarında imzalanan sözleşmelerin Kıbrıs Cumhuriyeti ile şirketler arasındaki işbirliği çerçevesini tamamladığını ve bunun Total ve Eni şirketlerinin İcra Müdürleri arasındaki işbirliğiyle Cumhurbaşkanı tarafından üstlenilen bir girişim olduğuna vurgu yaptı.

Enerji Bakanı bu imzaların “enerji programlarımızda önemli bir gelişme olduğunu çünkü şirketlerin Kıbrıs MEB’indeki varlıklarını genişlettiğini ve 7. Parsel için verilen ruhsatlarla iki şirket arasındaki işbirliğinin daha da derinleşerek güçlendiğini” söyledi.

Uzun aylar süren müzakerelerin bugünkü imzalarla tamamlandığını belirten Enerji Bakanı müzakere heyeti üyelerine ve Bakanlıktaki iş arkadaşlarına ve özellikle Total, Εni ve KOGAS şirketi temsilcilerine bu başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sundu. Ayrıca dayanışma ve desteklerinden dolayı Fransa ve İtalya Büyükelçilerine de teşekkürlerini iletti.

Lakkotripis ilgili bir soruya Calypso mevduatının 7. Parselin içine doğru yayıldığına dair bir gösterge olduğunu söyledi.

Yeni araştırma sondajlarının ne zaman başlayacağıyla ilgili olarak Bakan bu konuyu şu an şirketlerle tartıştıkları yanıtını vererek “ortaya koyduğumuz takvimler içinde hareket ediyoruz. Jeofizik çalışmalarla ilgili gelişmeler nedeniyle bu süre birkaç hafta artı ya da eksi olabilir. Hazır olur olmaz bunu açıklayacağız” dedi.

Lekkotripis bugünkü gelişmelerin Kıbrıs MEB’indeki iki konsorsiyumu teknik, ekonomik ve jeopolitik açıdan güçlendirdiğini ve Cumhurbaşkanı ile iki şirketin İcra Müdürlerinin de bu girişimi üstlenmelerindeki nedenlerden bir tanesinin de bu olduğun kaydetti.

Kha