Rum Meclisi Başkanı: AB sözü bırakıp harekete geçmeli

136

Gğney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı Dimitris Syllouris Slovenyalı meslektaşına, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde ve Magosa kapalı kenti konusundaki kışkırtıcı davranışlarıyla ilgili lafları bir yana bırakıp harekete geçmesi gerektiği mesajını iletti.

Meclis Başkanı Ljubljana’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde sabah saatlerinde Slovenya Başbakanı Marjan Sarec ve Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile ayrı ayrı görüştü. Görüşme gündeminde Kıbrıs sorunu, Türk kışkırtmaları, ikili ve ekonomik ilişkiler ve Slovenya Millet Meclisi Başkanı ile salı günü tartıştıkları Avrupa ilke ve değerleri ve hukukun üstünlüğünü tanıtmak için küçük Avrupa ülkelerinin bir koordinasyon mekanizması oluşturulması fikri yer alıyordu.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerle ilgili olarak, Syllouris bunların daha da geliştirilmesi olasılığı olduğunu belirterek Dışişleri Bakanı Miro Cerar’ın Slovenya iş adamlarından oluşan bir heyet eşliğinde Ekim başlarında Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini duyurdu.

Syllouris, Sloveya Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki kışkırtıcı hareketlerine değinerek “AB tarafında alınan önlemlerden duyduğu memnuniyeti ama aynı zamanda bu önlemlerin başka durumlara kıyasla çok yavaş ve az sayıda alınmasından duyduğu hayal kırıklığını” dile getirdi.

Meclis Başkanı, Türk tarafının gerek Kıbrıs MEB’inde gerekse Magosa kapalı kenti ile ilgili hareketleriyle ilgili olarak Slovenya’nın kesinlikle Kıbrıs’ın pozisyonunu desteklediğini vurgulayarak “başka olası baskıları da görmemezlikten gelmemeliyiz. Bu nedenle görüştüğümüz Slovenya Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililere destek konusunda biraz hayal kırıklığı olduğunu ve lafları bir yana bırakıp harekete geçme zamanı geldiğini anlattık” dedi.

Kıbrıs ile Slovenya arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi olasılığı olduğunu da söyleyen Syllouris “turizm, hizmetler, önemli limanlarımızdan dolayı nakliye, tarım ilaçları ticareti ve yeni teknolojiler gibi alanlardan” söz etti.

Syllouris ve eşliğindeki heyet çarşamba günü öğle saatlerinde Slovenya temaslarını Dışişleri ve Avrupa Meseleleri Parlamento Komiteleri Başkanları ve Kıbrıs – Slovenya dostluk grubu ile yapacakları görüşmelerle tamamlayacaklar. Daha sonra Slovenya Milli Meclisi Başkanı tarafından gerçekleştirilecek Slovenya Anayasası sergisinin açılışına katılacaklar.

Kha