Rum Sözcü: Maraş konusu gelecek günlerde BM Güvenlik Konseyinde görüşülebilir

181

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Maraş konusunun gelecek günlerde BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınabileceğini; Lefkoşa’nın BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarının teyit edildiğiyle ilgili bir açıklama arzu ettiğini vurguladı.

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Sözcü, Maraş konusunun Türk tarafının Maraş ile ilgili yaptığı açıklamalar ve attığı adımların ardından, BM Güvenlik Konseyi’ne başvurulacağını belirtti ve BM Güvenlik Konseyi’nde Varoşa meselesinin görüşülmesinin ardından bir açıklama yapılmasının arzu edildiğini söyledi. Prodromou, ” yeni bir kararın onaylanmasını arzu etmiyoruz. Amacımız (Maraş ile ilgili) önceki kararlarının teyit edilmesidir” dedi.

Üçlü bir görüşme olasılığıyla ilgili bir soruya Sözcü, Lefkoşa’nın BM Genel Sekreteri’nden gelecek adımlarla ilgili kararını beklediğini söyledi ve Kıbrıs Rum tarafının 9 Ağustos tarihinde sağlanan görüş birliği temelinde Kıbrıs sorunundaki referans şartlarının belirlenmesi amacıyla çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Nikos Anastasiades ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres arasında BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde yer alan görüşme konusuna da değinen Sözcü, Anastasiades ile Genel Sekreter Guterres arasında “yapıcı bir görüşme” yapıldığını ve Cumhurbaşkanı’nın Guterres’in yaklaşımını paylaştığını söyledi.

Sözcü,  Anastasiades’in Guterres’e BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute’ye söylediklerini tekrarladığını da ifade etti.

Anastasiades, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında da Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeninden başlaması amacıyla Kıbrıs Rum tarafının referans şartları üzerinde bir mutabakata varılması konusunda hazır olduğunu ve bunun; 11 Şubat, 2014 Ortak Bildiride, hedeflenen çözümün bir parçası için temel kural ve ilkeleri belirleyen, Crans-Montana’da Kıbrıs’la ilgili konferansta görüş birliğine götüren müzakere süreci ile metodolojisi ve 30 Haziran 2017’de Crans- Montana’da üzerinde yakınlaşma sağlanan konularla BM Genel Sekreterinin önerdiği Güvenlik, Garantiler, Ordu, Etkin Katılım, Toprak Ayarlamaları, Taşınmaz Mallar ve Ortak yönetim gibi altı nokta içeren çerçeve dâhilinde yapılmasının önemine işaret etti.