Yunan adalarındaki sığınmacı sayısında rekor

138

AB-Türkiye mülteci mutabakatının 2016’da yürürlüğe girmesinden bu yana Yunan adalarındaki sığınmacı sayısında rekor seviyeye ulaşıldı. Yaklaşık 6 bin kişilik kapasitesi olan kamplarda 26 bin sığınmacı kalıyor.

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatına rağmen Türkiye’den Ege’deki Yunan adalarına geçen sığınmacıların sayısı yine yükselişe geçti. Sadece Salı günü Midilli, Kos ve Sakız adalarına yaklaşık 200 sığınmacının ulaştığı bilgisi verildi.

Pire Sahil Güvenlik’ten yapılan açıkamaya göre de 43 kişi aynı güzargahtan Dedeağaç’a ulaştı. Yunan adalarındaki sığınmacı kamplarında kayıt altına alınan sığınmacıların sayısında da yeni bir rekora ulaşıldı. Yurttaş Koruma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre adalarda 26 bin sığınmacı bulunuyor. Ancak kamplarda bu sayının yarısının kalacağı kadar bile yer bulunmuyor.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Mart 2016’da yürülüğe giren mülteci mutabakatından bu yana ilk kez bu sayıya ulaşıldığı belirtildi. Geçen nisan ayında adalardaki sığınmacı sayısının 14 bin olduğu duyurulmuştu.

Tıka basa dolu kamplar

https://www.dw.com/tr/yunan-adalar%C4%B1ndaki-s%C4%B1%C4%9F%C4%B1nmac%C4%B1-say%C4%B1s%C4%B1nda-rekor/a-50463103