Fransa’da Atatürk Kapaklı Dergi Yok Satıyor

153

Fransa’nın dev yayınevi Hachette, “Hachette Collections” yayınları çerçevesinde satışa sunduğu “Dünyayı Değiştirdiler/ Ils ont change le monde” serisinin 29’uncu sayısını Mustafa Kemal Atatürk’e ayırdı.

“20’inci Yüzyılın en büyük devlet adamları” başlığı altında dünya liderlerinin portrelerini yayınlayan Hachette Collection’un Atatürk sayısı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na yakın bir tarihte, 28 Ağustos’ta satışa sunuldu.

Hachette’in, “Dünyayı değiştiren kadın ve erkeklerin hayatını öğrenin” sloganıyla satışa sunduğu serinin her sayısında, Charles de Gaulle’den Adolf Hitler’e, Joseph Stalin’den J.F. Kennedy’ye, François Mitterand’dan Nelson Mandela’ya kadar pek çok dünya liderinin yaşamı anlatılıyor.

Kiosklar ve internet üzerinden yapılan satışlarda, diğer liderlere ayrılan sayılarla ilgili satışlar aylardır sürerken, Atatürk sayısının internet üzerinden yapılan satışları daha ilk günlerde tükendi.

Fransa’da yaşayan Türkler, sosyal medya hesaplarından ve yazışma gruplarından, dergiyi alabilmek için birbirlerine sipariş verdi.

Journaux.fr sitesinde, aylardır satışı devam eden çok sayıda lidere ait sayıların satışı sürerken, Atatürk baskısı için “tükendi” yazısı yer aldı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/fransada-ataturk-kapakli-dergi-yok-satiyor/5071802.html