İran:‘Nükleer Anlaşmadan Geri Adımla İlgili AB’yi Bilgilendireceğiz’

181

ABD’nin yaptırımlarla baskı politikasını sürdürdüğü İran nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerinde geri adıma hazırlanıyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani Cuma günü itibariyle santrifüjlerde araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlayacaklarını açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in birkaç saat içinde AB ülkelerini konuyla ilgili bilgilendirmesi bekleniyor.

ABD Maliye Bakanlığı son olarak İran Devrim Muhafızları ve onun elit birliği olarak bilinen Kudüs Gücü’nün mali kaynaklarını hedef alan yaptırımları açıklamıştı. Trump yönetiminden gelen yaptırım adımının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesinin yeniden nükleer santrallarda santrifüjlerde araştırma geliştirme faaliyetlerini yeniden başlatacağını açıklamış, ancak bu faaliyetlerin barışçıl ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun takibine tabi olacağını vurgulamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ABD’nin tek taraflı olarak çekildiği ancak anlaşmada imzası bulunan Avrupa ülkelerinin kurtarmaya çalıştığı nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerinden atacağı geri adımla ilgili olarak AB ülkelerini bilgilendireceğini belirtti.

https://www.amerikaninsesi.com/a/nukleer-anlasmadaki-geri-adimimiz-hakkinda-abyi-bilgilendirecegiz/5071838.html