Boris Johnson gerçekten Britanya’nın Trump’ı mı?

157

Her ikisi de, taciz öyküleri ve diğer skandallarla birlikte mesleki kariyerlerinde muazzam ayrıcalıklara sahip olmanın, vicdansız biçimde fırsatçılığın ve gaddarca kendini öne çıkarmanın bir karışımı olan, işbirlikçi medya çevrelerince memnuniyetle teşvik edilen ağzı kalabalık toy insanlar.

Theresa May’in, David Cameron’ın Britanya’da yarattığı Brexit karmaşasını temizlemek üzere görevi devralmasından yaklaşık üç yıl sonra yeni bir başbakan seçildi. Yeni başbakan, ABD medyasında Başkan Donald Trump’ın yerel bir benzeri biçiminde tanımlanan Avrupalı politikacılardan olan Boris Johnson. Fakat bu defa benzerlikler gerçekten de aşırı düzeyde.

Her ikisi de, taciz öyküleri ve diğer skandallarla birlikte mesleki kariyerlerinde muazzam ayrıcalıklara sahip olmanın, vicdansız biçimde fırsatçılığın ve gaddarca kendini öne çıkarmanın bir karışımı olan, işbirlikçi medya çevrelerince memnuniyetle teşvik edilen ağzı kalabalık toy insanlar. Siyasette “alışılmışın dışında” bir yaklaşımın yanı sıra, “ağzına geleni söyle” denebilecek bir iletişim tarzını paylaşıyorlar; bu tarz ise pervasız fırsatçılıklarıyla ilgili medya örtbasları ve eşcinsel düşmanlığı, ırkçılık ve cinsiyetçiliğin bir karışımından oluşuyor.

TRUMP KENDİSİNİ, JOHNSON SEÇKİNLERİ TEMSİL EDİYOR

Trump esasen, mal varlığından Başkan olarak göreve başlama kutlamasındaki kalabalığın büyüklüğüne varıncaya dek kendisi hakkında yalanlar söylerken, Johnson çoğunlukla Avrupa Birliği’yle ilgili yalanlar söylüyor. Vaftiz babası tarihçi Colin Lucas’tan yaptığı bir alıntı nedeniyle Times dergisi tarafından işten çıkarıldıktan sonra, çok geçmeden Daily Telegraph tarafından AB muhabiri olarak işe alındı.

Johnson, babasının Avrupa Parlamentosu üyesi olduğu ve Avrupa Komisyonu’nda en üst düzey bürokratlardan biri olarak görev yaptığı Brüksel’den bildirirken, AB düzenlemeleri ve yaşanan skandallarla ilgili Euroseptik* seçkinler ve halk kitleleri tarafından büyük bir şevkle tekrarlanan yalanlar ve söylentilerle dolu haberlerle bir parlama yaşadı.

Muhafazakâr Parti için kayıt dışı gizli raporlar düzenlerken, git gide Brüksel’den uzaklaşan partisinde kişisel siyasi kariyeri için mükemmel bir yer edindi. Oxfordshire’a bağlı Henley bölgesinin milletvekili Johnson, Muhafazakâr Parti’nin bir sonraki lideri ve devamında Birleşik Krallık’ın bir sonraki başbakanı olmak için seçim kampanyasını başlatırken yapmaya devam ettiği üzere, kendi kariyerini ilerletmek amacıyla Daily Telegraph’taki sütununu kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/08/01/boris-johnson-gercekten-britanyanin-trumpi-mi/