Christodoulides: Kıbrıs sorunu önemli bir dönemeçtedir

152

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Kıbrıs sorununun önemli bir dönemeçte olduğunu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs temsilcisinin adaya gelişiyle Kıbrıs müzakerelerinin başlamasına yol açacak olumlu gelişmeler olacağını umduğunu belirtti.

Perşembe günü KYKEM bölge komitesi toplantısında Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve Mağusa konusunda bir konuşma yapan Christodoulides, “Türkiye’nin ya karada ya denizde ya da KKTC girişimleriyle oldu bittiler yaratmaya çalıştığı akılda tutularak ben önemli bir dönemeçte olduğumuza inanıyorum” dedi.

Nicos Christodoulides, çeşitli Kıbrıslı Türk politikacıların Kıbrıs’ta bir çözümü farklı bir şekilde tanımladıklarını, Kıbrıs Rum tarafının hiçbir koşulda Kıbrıs halkının tümü için olumsuz gelişmelere götürecek hiçbir koşula izin vermeyeceğini vurguladı.

Nicos Anastasiades’in BM Temsilcisi Jane Holl Lute ile bir telefon görüşmesi yaptığını, Lute’nin Temmuz’un üçüncü haftası Kıbrıs’a geleceğini söylediğini, halihazırda Britanya hükümetiyle görüşmelere başladığını anlatan Christodoulides, “Nasıl ilerleyeceğimiz ve müzakerelerin başlaması koşullarını nasıl oluşturacağımız konusunda olumlu sonuçlar olacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı, müzakerelerin Crans Montana müzakerelerinde kesilen yerden başlayacağını, eğer gercek siyasi isteklilik varsa çözümün en kısa zamanda bulunabileceğini ifade etti.

Christodoulides, Türkiye’nin Kıbrıs sorununu, Kıbrıslı Türklerin değil, eğer kendi çıkarlarının korunduğuna inanırsa çözebileceğine dikkati çekti.

Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi konusunda da Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin, Münhasır Ekonomik Bölge’nin %70’inin kendisine ait olduğunu sandığını ve Kıbrıslı Türklerin bunun kabulünü sorguladığını kaydetti.

Nikos Christodoulides Mağusa konusunda da, önceki cumhurbaşkanlarının ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Kıbrıs ziyaretinde değişik çabalar gösterdiklerini hatırlattı ve “Prensipte uzmanların tellerle çevrili Mağusa’ya girmelerini, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin şehrin inşası için bir çalışma yapacaklarını öngören bir anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı, “Her nasılsa bu anlaşma, Biden’in gelişinden önce, Kıbrıslı Türklerden başka uluslararası uzmanların veya Kıbrıslı Rum uzmanların şehre girmesi Kudret Özersay tarafından reddedildiği için çökmüştür. Özersay şimdi KKTC’nin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanıdır” şeklinde konuştu.

Kha