ABD Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleriyle ilgili Avrupalılarla aynı endişeyi taşıyor

144

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleriyle ilgili Avrupalılarla aynı endişeyi taşıdığını belirtti.

“Avrupalılarla benzer şekilde biz de Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sularda sondaja devam etmesinden dolayı derin endişe taşıyoruz” şeklinde konuşan Ortagus, bu konuda 9 Temmuz’da yayınlanan açıklamaya işaret etti ve ABD’nin Avrupalıların endişeleriyle benzer endişeler taşıdığını tekrarladı.

S-400 Rus füze savunma sisteminin tesliminden sonra Başkan Trump’ın Türkiye’ye F-35 savaş uçakları satışıyla ilgili bir soruya yanıt veren Sözcü, Dışişleri Bakanı ve Başkan’ın CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yasasında olan bütün seçenekleri incelemekte olduklarını bildirdi.

Morgan Ortagus, “Sanıyorum buradan sonuçlarının ne olabileceğini yeterince açık söyledik ve ben bugün Başkan F-35’ler almada Türkiye’nin güçsüz olduğunu söylediğinde bu sonuçları gördünüz” dedi.

“Bu yaptırımları önceden gözden geçirmiyorlar ama Dışişleri Bakanı tabii ki gözden geçiriyor ve Başkan’la üzerinde çalışıyor” diyen Sözcü, yaptırım için seçeneklerin karar verme aşamasında olduğunu, açıklama yapacaklarında haber vereceklerini kaydetti.

Ortagus, CAATSA yasasına göre yaptırımlar için 12 seçenek bulunduğunu, Başkan ve Dışişleri Bakanı’nın ABD yasasına uygun gerekli zeminde bir karar alacaklarını, bu kararı aldıklarında basına açıklama yapacaklarını duyurdu.