Rum Enerji Bakanı Lakkotrypis: İki yıl içinde beş araştırma sondajı daha yapılacak

158

Atina’da çarşamba günü düzenlenen Economist Konferansı’nda bir konuşma yapan Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Giorgos Lakkotrypis, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisinde, iki yıl içinde beş araştırma ve beş onaylayıcı sondaj yapılacağını bildirdi.

Kıbrıs’ın MEB’de ExxonMobil ve Qatar Petroleum tarafından bulunan son doğal gaz bulgularından söz eden Bakan, bu özel katmanın 2018 için Avrupa’nın gaz ihtiyacının %40’ından fazlasını karşılayacak miktarda olduğunu duyurdu.

Giorgos Lakkotrypis, bunun üretici ülkelerle tüketici ve nakil yapan ülkeleri birleştirecek bir enerji koridoru yaratmada çok yardımcı olacağını ifade etti.

Enerji Bakanı, Kıbrıs’ın MEB’inde Türkiye’nin  faaliyetleri konusunda da, Türkiye’nin hedefinin Doğu Akdeniz’de istikrarsızlık yaratmak ve büyük enerji şirketlerinin araştırmalarını engellemek olduğunu kaydetti.

Lakkotrypis, Türkiye’nin East Med Gaz Forumu’na katılabileceğini, böylelikle sorunun bir parçası olmak yerine çözümün bir parçası olabileceğini vurguladı.

Enerji Bakanı Lakkotrypis, Kıbrıs hükümetinin Türkiye’ye deniz bölgesi sınırlarını belirlemek için sürekli çağrı yaptığını ancak Türkiye’nin yanıt vermediğini anlattı.