Avusturyalı general: Türkiye, Rusya’yla işbirliği yaparak NATO’ya olan güveni bozuyor

171

Avusturyalı general Feichtinger, şimdiye kadar NATO’ya sadakatin hiçbir zaman ciddi bir şekilde sorgulanmadığını ama Türkiye’nin eylemleri yüzünden durumun değişebileceğini söyledi.

Viyana merkezli Ulusal Savunma Akademisi’nde Barışı Koruma ve Çatışma Yönetimi Enstitüsü Başkanı Tuğgeneral Walter Feichtinger, Wiener Zeitung için kaleme aldığı yazıda, mevcut durumun NATO’nun güvenilirliğini bozduğunu kaydetti.
Türkiye’nin sıradan bir NATO partneri olmadığını herkese açık olduğunu yazan Avusturyalı askeri uzman, “Ancak şimdiye kadar NATO’ya sadakat hiçbir zaman ciddi bir şekilde sorgulanmadı. Şimdi durum tersine dönebilir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin temel güvenlik politikasını öncelikle Suriye’deki Kürt oluşumlara destek konusunda ABD ile yaşanan tartışmanın etkilediğini anlatan Feichtinger, Türk güvenlik politikasındaki genel tablonun şaşırtıcı bir şey değil, ülkenin iç ve dış politikasındaki gelişmelerin basit bir mantıksal sonucu olduğunu yazdı. Yazıda, “Avrupa Birliği’ne katılma hedefi uzaklaşırken Ankara’nın Suriye’deki askeri varlığı onu Moskova’ya yaklaştırıyor” dendi.

https://tr.sputniknews.com/analiz/201907301039796282-avusturyali-general-turkiye-rusya-isbirligi-yaparak-nato-olan-guveni-bozuyor/