Rusya’nın BM Güvenlik Konseyindeki temsilci: Rusya 2483 sayılı kararı destekliyor

135

Rusya’nın BM Güvenlik Konseyindeki temsilci Dmitry Polyanskiy, ülkesinin BM’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay uzatılması ile ilgili kararı (2483 sayılı karar) desteklediğini ve UNFICYP’in adada istikar sağlanmasına önemli katkıda bulunduğunu belirtti ve iki toplum arasındaki diyalogun yeniden başlaması için önemli bir şart olarak niteledi.

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü, UNFICYP’in görev süresinin 31 Ocak 2020’a kadar uzatılmasını öngören karar, perşembe günü Güvenlik Konseyi’nin açık oturumunda kabul edildi.

Toplantıda konuşan Rus diplomat, Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansının ardından gelişmeler sağlanmamasının endişe verici olduğunu söyledi.

UNFICYP’in Kıbrıslılara yönelik siyasi baskı olarak kullanılmaması gerektiğine işaret eden yetkili, UNFICYP’ın rolünün; ara bölgede güvenliğin sağlanması olduğunu belirtti.

Kıbrıs sorununun sadece Kıbrıslılar tarafından çözümlenebileceğini ifade eden Rus diplomat, dış müdahaleler, baskılar ve teknik takvimler kabul edilemez ve prosedüre yardımcı olamaz diye vurguladı.

Yetkili, Kıbrıs sorununda güvenlik konusunun önemli olduğunu ifade ederek anakronik garantiler sisteminin kabul edilemez olduğunu ve Kıbrıslılar tarafından bağımsız bir çözüm bulunmasına yardımcı olmadığını söyledi.

Diplomat, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlayacak olan tek şeyin BM kararları olduğunu söyledi.

Kha