TOTAL – ENI konsorsiyumu Blok 7’nin iznini aldı

184

Rum Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis, Fransa’nın TOTAL ve İtalya’nın ENI şirketinden oluşan konsorsiyumun, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Blok 7’de sondaj çalışmaları yapmak için izin aldığını duyurdu.

Lakkotrypis ayrıca TOTAL’in ENI’nin faaliyette bulunduğu 2,3,9 ve 8’inci bloklar için de izin aldığını bildirdi.

Salı günü Filoxenia Konferans Merkezi’nde basına açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı, Kıbrıs Cumhuriyeti’yle TOTAL ve ENI şirketleri arasındaki işbirliğinin çerçevesinin, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in bir girişimi olduğunu, bunun tamamlanmasının da TOTAL ve ENI’nin CEO’larına ait olduğunu söyledi.

Lakkotrypis, Bakanlar Kurulu’nun pazartesi günü her iki şirkete yüzde 50’şer hisseyle Blok 7’nin lisansının verildiğini, Bakanlar Kurulu’nun aynı zamanda TOTAL’a ENI’nin izni olduğu 2,3,9 ve 8’ici blokta araştırmaları için izin verdiğini belirtti.

Bakan TOTAL’in ENI’den 2 ve 9’ncu bloklar için %20 hisse, Blok 3’ten %30 hisse ve Blok 8’den %40 hisse alacağını kaydetti.

“Bu düzenlemenin konsorsiyumu hem teknik hem ekonomik hem de jeopolitik anlamda güçlendireceğine inanıyoruz. Tüm bunlar sondaj faaliyetlerini kesintisiz yapabilmeleri için gerekliydi” diyen Enerji Bakanı, Bakanlar Kurulu’nun ayrıca Blok 2,3,9,8 ve 11’inci bloklar için 12 aylık uzatma verildiğini de duyurdu.

Lakkotrypis, dokuz araştırma ve değerlendirme kuyusunda 2019’un sonuna veya 2020’nin başına kadar gelecek 24 ay içerisinde çalışma yapılmasının beklendiğini ifade etti.

‘Kıbrıs Cumhuriyeti enerji planlarına devam ediyor’ mesajı veren Yiorgos Lakkotrypis, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki Türk kışkırtmaları konusunda da, “Lefkoşa diplomatik ve hukuk düzeyinde tedbirler almaktadır. Ülkemizin egemenlik haklarını korumak için elimizdeki tüm imkânlarla aynı şeyi yapmaya devam edeceğiz ” şeklinde konuştu.

Kha