Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’deki girişimler akıl ve hukuk dışı”

160

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki meşru haklarını kullanmasını engellemeye yönelik akıl ve hukuk dışı girişimlerin Avrupa’nın Türkiye’ye bakışı konusundaki tereddütleri artırdığını kaydetti.
AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, bir çok konuya değindiği konuşmasında Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de değerlendirdi.
“Sondaj gemilerimizin bölgede çalışmasından beyler rahatsız” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
“Artık kendimize ait 2 sondaj gemimiz var. Orada aramaları yapan bize ait gemilerimiz var. Onların bölgede çalışmasından beyler rahatsız. Niye? Burada biz uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa, deniz hukukuna göre atmamız gereken adımları attık ve atıyoruz. Kıbrıs’ta bizim soydaşlarımız var ve orada biz sıradan bir ülke değiliz. Kıbrıs’ta biz garantör ülkeyiz. Türkiye, Yunanistan, İngiltere garantör ülke, Avrupa Birliği adeta bir gözlemci ama hiçbir zaman da üzerine düşeni yapmamıştır.”
Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Burgenstock görüşmelerinde gözlemci olarak bulunduğunu hatırlatarak, “Kamuoyu araştırması, referandum ile ilgili karar çıktığında, Kıbrıs’ta yapılan bu referandumda Türkler Burgenstock kararına yüzde 65 ‘evet’, karşı taraf ise yüzde 75 ‘hayır’ dedi. Yüzde 75 ‘hayır’ diyeni Avrupa Birliği’ne aldılar, Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimizi dışarıda bıraktılar. Mali destek sözleri vardı. Onu da yerine getirmediler. Siz busunuz. Hiçbir zaman sözlerinizi tutmadınız. Aynı şeyi şu anda maalesef F-35 konusunda da sürdürüyorlar. Böyle bir adım atılırsa, biz bir kabile devleti değiliz, bir kabile hiç değiliz. Biz 2 bin yıllık tarihe sahip bir Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz.”

KKTC Enformasyon Dairesi