Avrupa Komisyonu üyesi Dombrovskis,Kıbrıs’ta mobil hattın birleşmesi dolayısıyla iki lideri kutladı

155

Avrupa Komisyonu üyesi Valdis Dombovskis, adada mobil iletişim hattının birleştirilmesi dolayısıyla  Nicos Anastasiade ve Mustafa Akıncı’yı kutladı.

Dombovskis  yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

“Kıbrıs mobil hatlarına kayıtlı aboneler bugünden (dünden) itibaren yeşil hattın öte tarafına geçseler bile telefonların ada genelinde kullanabilecekler. AB Komiyonu Yapısal Reformlar Destek Hizmeti bir Yardım Programı’yla teknik ve yasal tavsiye ve mali kaynak sağlamıştır.”

“İki toplum liderine, bu önemli güven yaratıcı tedbir aracılığıyla taahhütlerini yerine getirdikleri, kararlılıklarını gösterdikleri için teşekkür ederim.”

“Bu girişimin Kıbıslıların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratacak, yeşil hattı geçseler bile bu uygulamadan tasarruf sağlayacaklardır. Bu ayrıca adadaki iki toplum arasında daha fazla karşılıklı etkileşim bakımından sembolik bir tedbirdir.”

Dombovskis’in yazılı açıklamasına göre, “Komisyon Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler gözetiminde, adil, kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüm için iki toplum lideri arasındaki müzakereleri desteklemede de aktif bir rol oynadı. Kıbrıs genelinde mobil hatların birleştirilmesiyle ilgili anlaşmanın tamamlanmasını desteklemek için Kıbrıs Türk Toplumu’na Yardım Programı’ndan malı kaynak yaratılarak teknik ve yasal hizmet sağlandı;”

Cep telefonları artık adanın her tarafında kullanılabilecek, ilk görüşme Akıncı ve Anastasiadis arasında geçekleştirildi

Cep telefonları artık adanın her tarafında kullanılabilecek. İlk görüşme 12.45 sıralarında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında yapıldı.
BM Barış Gücü Sözcülüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, cep telefonlarının adanın her yerinde kullanılabilmesine imkan sağlayacak uygulamanın hayata geçtiği duyurusunun liderler tarafından yapıldığı belirtildi.
İlk görüşmenin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın yardımıyla Akıncı ile Anastasiadis arasında yapılarak, uygulamanın hayata geçtiği ve çalıştığı doğrulandı.
Açıklamada, güven artırıcı bu önlemin iki taraf arasında diyalog güven ve iş birliğinin önemini vurguladığı kaydedildi.
İki liderin, en kısa zamanda bir araya gelerek Kıbrıslıların günlük yaşamını daha da kolaylaştıracak yeni güven artırıcı önlemler üzerinde görüşme olasılığını değerlendirdikleri belirtildi.

Kha-KKTC Enformasyon Dairesi